Makroekonomické události USA: Produkční ceny (PPI) v srpnu opět srazil pád cen ropy, blízko očekávání, jádrová inflace ale nečekaně vzrostla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v srpnu produkční ceny (měřené indexem cen producentů PPI) opět srazil pád cen ropy, blízko očekávání. Jádrová inflace bez cen potravin a energií ale nečekaně vzrostla. V meziročním vyjádření tak produkční inflace stejně jako v červenci podstatně sestoupila ze svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index klesl 0,1 %, trh čekal jeho pokles 0,1 %. Index je ale o něco silnější vůči tržnímu očekávání kvůli revizi a snížení jeho poklesu za červenec na 0,4 % z 0,5 %. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl silněji, než čekal trh, 0,4 %. Trh čekal jeho zvýšení jen 0,3 %. Odchylka od očekávání je ještě větší kvůli revizi a zvýšení za červenec na 0,3 % z 0,2 %. Meziročně růst indexu PPI po červencovém pádu opět propadl nečekaně silně, o 1,1 procentního bodu na 8,7 % z 9,8 % v červenci, trh čekal jeho o něco méně silný pokles jen na 8,8 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií sestoupil méně, než čekal trh na 7,3 % z 7,6 % v červenci, trh čekal jeho větší pokles až na 7,1 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky, silný růst cen energií). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhla výše Ukrajinská krize. Jádrová inflace ale vykazuje pokles. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a inflaci pokračující i v roce 2022.

USA: Index PPI (8 2022, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:  - 0,1 %
Očekávání:   - 0,1 %
Předchozí:    - 0,4 % (revize z - 0,5 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (8 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,4 %
Očekávání:     0,3 %
Předchozí:      0,3 % (revize zvýšení z 0,2 %)

USA: Index PPI (8 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:   8,7 %
Očekávání:    8,8 %
Předchozí:     9,8 %

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (8 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  7,3 %
Očekávání:   7,1 %
Předchozí:    7,6 %

Ve Spojených státech amerických v srpnu produkční ceny (měřené indexem cen producentů PPI) opět srazil pád cen ropy, blízko očekávání. Jádrová inflace bez cen potravin a energií ale nečekaně vzrostla. V meziročním vyjádření tak produkční inflace stejně jako v červenci podstatně sestoupila ze svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky, silný růst cen energií). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhla výše Ukrajinská krize. Jádrová inflace ale vykazuje pokles. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a inflaci pokračující i v roce 2022.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia