Makroekonomické události ČR: Ekonomický, firemní i spotřebitelský sentiment v květnu oslabil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu vůči dubnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru. Optimismus hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Celkový index klesl o 3,1 bodů na 94,1 bodů z 97,2 bodů v dubnu. Pokles byl dán snížením indexu sentimentu firem o 2,8 bodů na 95,2 bodů z 98,0 bodů v dubnu a oslabením indexu domácností o 4,4 bodů na 88,5 bodů z 92,9 bodů v dubnu. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (5 2023, v bodech)

Skutečnost: 94,1
Očekávání:
Předchozí:   97,2

Index firemního sentimentu (5 2023, v bodech)

Skutečnost: 95,2
Očekávání:
Předchozí:   98,0

Index spotřebitelského sentimentu (5 2023, v bodech)

Skutečnost: 88,5
Očekávání:
Předchozí:   92,9

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu vůči dubnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru. Optimismus hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. 

Firemní sentiment se v květnu snížil hlavně oslabením klimatu průmyslu, zejména v sektoru automobilů. Podle ČSÚ velká část průmyslu resp. segmentu aut čeká v příštích měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Hladina sentimentu firem nyní odpovídá jeho předpandemické úrovni, naopak silný růst sentimentu spotřebitelů posledních měsíců zatím stačil pouze na dorovnání minima z doby pandemie. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu vůči dubnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru. Optimismus hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. 

Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia