KURZY.CZ: Úvěrová situace na českém trhu se mění. Banky vychází vstříc investorům a přistupují k delší době splatnosti

Napsali o nás
  |  
22.09.2022
  |  
Tereza Kouklová na Kurzy.cz
Standardní doba splatnosti bankovních úvěrů se dlouhou dobu pohybovala na maximální hranici 25 let. Kvůli nestabilní finanční situaci, která má kromě zvyšujících se cen energií vliv také na realitní sektor, však banky přistoupily k uvolnění pravidel a navýšení maximální doby splatnosti až na 35–40 let. To by mělo na trh nemovitostí nalákat nové investory a developery, pro které je současná úvěrová situace již nevýhodná. Jde však o novinku prozatím spíše tichou, především pro klienty portfolia jednotlivých bank.

Jde o velkou změnu, která reflektuje zejména snahu bankovního sektoru vymanit se ze stále komplikovanějších podmínek mezi klienty, pro které bylo při původní standardizované době splatnosti úvěrů velmi nevýhodné plánovat nové projekty. Problém pak narůstá z obou stran – pro investora a developera je nevýhodné nemovitosti kupovat z dlouhodobého finančního hlediska, zatímco banka žádný projekt nefinancuje kvůli nevyhovujícím parametrům. Nemovitosti pak zůstávaly volné a musely se opět nabízet na trhu, což brzdilo přirozený pohyb nabídky a poptávky.

Novinka má velký potenciál především pro investory, pro které 10 až 15 let splatnosti navíc znamená otevřít nové akvizice, sestavit si portfolio nemovitostí a záměrů, které jsou dnes schopni kupovat. Dlouhodobá splatnost umožňuje vzhledem k úrokovým sazbám financovat nemovitosti, které by dříve banka odmítala z důvodu nedostatečné ziskovosti nebo požadovala větší equitu při nákupu . Vzhledem k velkému počtu nových developerských projektů jde o otevření finančního toku a tím i stabilizaci realitního sektoru během nestabilní doby.

Naším cílem je reagovat na aktuální situaci v realitním sektoru a přizpůsobovat poradenství jak současné situaci na trhu, tak potřebám developerů a stavbařů v rámci dlouhodobého partnerství. V následujících měsících banky přehodnotí svá kritéria poskytování úvěrů, můžeme tudíž očekávat nižší apetit ze strany bank financovat.

Tereza Kouklová, managing partner SFG

Původně vyšlo ZDE.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia