KOMORA+: Čeká vás změna fixace u hypotéky a nevíte si rady?

Napsali o nás
  |  
15.03.2022
  |  
Eva Hingarová pro Komora+
Doba je turbulentní a udělat chybu jde snadno. Přinášíme rady expertky. Ta základní zní: refinancování se nemusí vyplatit vždy.

Foto: Shutterstock.com

V úrokových sazbách jsou stále rozdíly, takže v některých případech se refinancování vyplatí. Doporučuji proto: oslovte nejdřív svou banku, nechejte si zpracovat nabídku na sazbu a pak ji porovnejte se sazbami jiných bank. Vychází sazba lépe a vypadá to, že na splátce něco ušetříte? Nezapomeňte k rozdílu připočítat i náklady spojené s refinancováním (přinejmenším to bude dvakrát dva tisíce korun za poplatek na katastru) a samozřejmě svůj čas.

A pozor: i když refinancujete, musíte splňovat parametry stanovené ČNB a bonitně projít. To se s navýšenou sazbou nemusí povést. Řada lidí tak na refinancování ani nedosáhne.

Foto: SFG holding
Eva Hingarová, Head of Estate and Financing, SFG holding a.s.

Je splátka kvůli nové sazbě vysoká? Je tu jedna možnost, jak si pomoct: prodloužit dobu splatnosti, pokud to vzhledem k věku jde. Obecně platí, že limitem na doplacení hypotéky je sedmdesát let věku klienta. Výše splátky tímto krokem klesne, ale bance zaplatíte na úrocích víc.

Co se týká fixace – volila bych spíše kratší, určitě bych se bance neupisovala na delší dobu, i když je to „levnější“. Pokud totiž úrokové sazby za dva nebo tři roky klesnou a člověk je zavázán třeba sedmiletou fixací, náklady spojené s předčasným splacením mohou být vyšší. Za sebe bych volila tříletou, maximálně pětiletou fixaci.

Původně vyšlo ZDE.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia