USA - Čína: Prezident USA Biden nebývale silně signalizoval vojenskou pomoc Tchaj-wanu v případě jeho napadení Čínou včetně personálního nasazení

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezident Spojených států amerických Joe Biden nebývale silně signalizoval vojenskou pomoc Tchaj-wanu v případě jeho napadení Čínskou lidovou republikou včetně personálního nasazení. Bílý dům nicméně opět přispěchal s vysvětlením, že dlouhodobá politika USA k Tchaj-wanu se nemění. Mluvčí ministerstva zahraničí Číny Bidena za výroky kritizovala.

Biden v předtočeném pořadu odvysílaném v neděli 18.9. Columbia Broadcasting System (CBS) 60 Minutes na dotaz, zda síly USA budou bránit demokraticky řízený ostrov nárokovaný Čínou odpověděl: “Ano, pokud ve skutečnosti dojde k bezprecedentnímu útoku.” V dalším dotazu k vyjasnění tohoto prohlášení, zda-li mínil, že na rozdíl od Ukrajiny by síly USA - američtí muži a ženy - bránili Tchaj-wan v případě invaze Číny Biden odpověděl: “Ano.”

V pořadu rozhovoru 60 minut ovšem Biden rovněž opakoval, že USA stále stojí za “politikou jedné Číny”, v které Washington oficiálně uznává Peking, nikoliv Tchaj-pej a řekl, že USA nepodporují nezávislost Tchaj-wanu: “Neposunujeme se, nepodporujeme je, aby byli nezávislí…Je to jejich rozhodnutí.” 

Biden opakovaně v posledním roce ve funkci prezidenta naznačoval vojenskou pomoc ostrovu v případě jeho napadení, mluvčí administrativy ale vždy ujišťovali, že politika USA k Tchaj-wanu se nemění. V květnu Biden na dotaz, zda-li je ochoten účastnit se vojensky k obraně Tchaj-wanu odpověděl: “Ano. To je závazek, který jsme učinili.” Podobně loni v říjnu Biden na dotaz, zda USA přijdou na pomoc Tchaj-wanu, což USA zavazuje zákon poskytnout prostředky, aby se bránil sám, uvedl: “Ano, máme závazek to udělat.”

USA trvale vůči Tchaj-wanu praktikují politiku “strategické mnohoznačnosti” a nedávají tak najevo, zda-by vojensky odpověděly na případný útok na Tchaj-wan. Kurt Campbell, Bidenův hlavní pověřenec k politice Asie v minulosti odmítl jakýkoliv posun k “strategické srozumitelnosti” vůči Tchaj-wanu. Řekl, že jsou významné nevýhody takého přístupu. 

Čínský prezident Si Ťin-pching letos v červenci v telefonickém rozhovoru s Bidenem pohrozil směrem k Tchaj-wanu, že ti, kteří “si hrají s ohněm zaniknou.” Čínský prezident v minulosti slíbil zahranout Tchaj-wan pod kontrolu Pekingu a nevyloučil použití síly. Tchaj-wan ostře protestuje proti nárokům suverenity Číny. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia