Události minulého týdne 26.9. - 2.10: ČNB dle očekávání úrokovou sazbu nezměnila, ekonomický sentiment padl stejně jako index Ifo Německa, v USA prodeje nových domů nečekaně prudce vzrostly a firemní barometr Chicaga nečekaně silně klesl do pásma recese

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka dle očekávání trhu nezměnila svoji hlavní úrokovou sazbu, naznačila však pro ni nečekaně silný růst mezd. Růst mezd je hlavním inflačním rizikem. Indexy ekonomického sentimentu v září silně klesly. Indexy podnikatelského klimatu Německa v září nečekaně silně ztratily. Ve Spojených státech amerických prodeje nových domů v srpnu překvapivě prudce vzrostly. Firemní barometr Chicaga ale v září nečekaně silně klesl a po čase se vrátil do pásma recese a s ním i ekonomická aktivita regionu.

Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB dle očekávání hlavní úrokovou sazbu nezměnila, naznačila ale zesílení hlavního inflačního rizika, nečekaně rychlý růst mezd

Česká národní banka hlavní 2týdenní repo sazbu podle našeho i tržního očekávání nezměnila, beze změn ponechala i další hlavní úrokové sazby. ČNB tak stejně jako na předchozím zasedání monetární politiky 4.8. potvrdila zastavení rok trvajícího cyklu agresivního zvyšování úrokových sazeb. Pokud však nedojde k očekávanému výraznému poklesu inflace a inflačních nejistot a rizik, ČNB může zvyšování úrokových sazeb obnovit. 2týdenní repo, lombardní a diskontní sazby tak ČNB ponechala na 7,00 %, 8,00 % resp. 6,00 %. Hlasování o hlavní úrokové sazbě potvrdilo rozdělení názorů bankovní rady poměrem 5/2, s tím rozdílem, že v srpnu hlasující pro její zvýšení preferovali skok o 1 procentní bod, tentokrát o 0,75 procentního bodu. Riziko obnovení zvyšování úrokových sazeb ale trvá kvůli nečekaně rychlému růstu mezd (vůči prognóze), který banka připustila. Právě vývoj tohoto hlavního inflačního faktoru část bankovní rady zmiňuje jako klíčový důvod obnovení zvyšování úrokových sazeb. Centrální banka uplynulý rok silně zvyšovala úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která byla opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB v cyklu silného zvyšování úrokových sazeb sledovala cíl dostat silnou inflaci pod kontrolu. Od 1.7. se ale bankovní rada ČNB podstatně obměnila. Uplynulý rok až dosud hlasování řídili jestřábi poměrem 5/2. Nyní však tři z nich byli nahrazeni novými bankéři, kteří mají preference blízké k dosavadním holubicím, tedy ve prospěch stability úrokových sazeb případně jejich mírného zvýšení. Zatímco stávající holubice Oldřich Dědek s novým guvernérem Alešem Michlem dlouhodobě opírali svoji preferenci úrokové sazby nezvyšovat o názor, že ČNB nemůže se současnými inflačními především nákladovými tlaky efektivně bojovat, noví členové bankovní rady Jan Frait, Eva Zamrazilová a Karina Kubelková naznačili, že by celoroční silné zvyšování úrokových sazeb mohlo být dostatečné s poklesem inflačních tlaků a se signály blížící se kulminace inflace. Přesto, inflace zůstává stále velmi silná a pokud nedojde k jejímu markantnímu snížení, zvýšení úrokových sazeb se obnoví. 

Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v září silně klesly

Indexy ekonomického sentimentu v září silně klesly, tj. index sentimentu firem i domácností (ten na rekordní minimum za dobu jeho zjišťování). Numericky, celkový ekonomický index klesl na 90,1 bod. z 94,1 bodů v srpnu. 

Makroekonomické události USA: Indexy Ifo v září opět nečekaně silně propadly 

Index Ifo podnikatelského klimatu včetně svých složek současné situace i očekávání v září opět nečekaně silně klesly a potvrdily tak tlaky recese na německou ekonomiku velmi exponovanou vůči Ukrajinské a energetické krizi. Index propadl na minimum od května 2020, kdy řádila koronavirová pandemie 84,3 bodů z 88,6 bodů v srpnu, trh čekal jeho výrazně menší pokles jen na 87,0 bodů. Jeden zásadní rozdíl od koronavirové pandemie v současné krizi ovšem existuje, zatímco očekávání jsou na podobných minimech, na rozdíl od situace před 2 lety, hodnocení současné situace přes oslabení zůstává solidní, zvláště ve službách a zpracovatelském průmyslu, naopak již stagnuje v obchodě (maloobchod a velkoobchod) a je slabé ve stavebnictví.  

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v srpnu nečekaně a prudce zpevnily, jeich slábnoucí trend ale trvá

Prodeje nových rezidenčních domů USA v srpnu v anualizovaném vyjádření meziměsíčně nečekaně vzrostly, navíc velmi prudce. Přesto stále platí, že trh domů kvůli zvyšování úrokových sazeb slábne a porušuje jejich dlouhodobý trend solidního růstu začínajícího po světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. Prodeje nových domů v srpnu překvapivě vzrostly, navíc velmi ostře na 685 000, trh čekal jejich pokles na 500 000. Odchylka od očekávání trhu je ještě větší silnou revizí zvýšení červencových prodejů na 532 000 z 511 000. Vůči červenci tak překvapivě hodně vzrostly 28,8 % po poklesu 8,6 % (revize zvýšení z poklesu 12,6 %) v červenci. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí jedna s prudkým zdražením úvěrů a taky s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení). 

Makroekonomické události USA: Firemní barometr Chicaga v září nečekaně silně klesl do pásma recese

Firemní barometr Chicaga v září vůči srpnu klesl o dost víc, než se čekalo, trh čekal jen jeho mírný pokles a tím i pouze lehké snížení jeho drobného růstu. Jenže srpnový mírný růst regionální ekonomické aktivity regionu Chicaga silně zastoupené automobilovým průmyslem tak v září přešel do značné recese. Firemní barometr Chicaga v září nečekaně silně oslabil na 45,7 bodů z 52,2 bodů v srpnu, když trh předpokládal jeho jen drobný pokles na 51,8 bodů. Předstihové výsledky i jiných regionů USA taky signalizují pokles růstu ekonomické aktivity, dokonce až do pásma stagnace či recese včetně jejího výhledu.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia