Události minulého týdne 3. - 9.10. V ČR v srpnu obchodní bilance v nečekaně silném deficitu, průmyslová výroba vzrostla víc, než se čekalo, mírně oživuje, průmysl USA slábne nečekaně výrazněji, než se čekalo k stagnaci, OPEC+ nečekaně silně škrtá produkci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.10.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice v srpnu deficit obchodní bilance nečekaně silně vzrostl a průmyslová produkce posílila víc než se čekalo. Mírně oživuje. Slabý index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických ze srpna v září nečekaně silně klesl, nízký růst jeho aktivity ze srpna se tak dále nečekaně výrazně snížil. Organizace zemí exportujících ropu OPEC se zeměmí s ní spolupracujících snížila produkci ropy v listopadu nečekaně silně, o 2 mil. barelů ropy/denně.

Makroekonomické události ČR: Obchodní bilance v srpnu v nečekaně silném deficitu

Obchodní bilance se v srpnu propadla do schodku 28,2 mld. Kč z 22,8 mld. Kč v červenci, trh čekal jeho zúžení na 22,3 mld. Kč. Podstatou data nehlásí větší změny trendu, zahraniční obchod je deficitní kvůli drahé ropě, hlavní artikl ekonomiky, oživuje, zatím to však nestačí na větší tah k růstu ekonomiky ani návratu obchodní bilance do přebytků, kde se naposledy, nepočítaje drobné letošní výjimky, trvaleji nacházela v prvním pololetí 2021. Výhled by měl přinést zlepšení kvůli zlevnění ropy v posledním kvartálu, nyní však ropa opět prudce zdražuje a automobilový export ČR může hodně poškodit hospodářská stagnace, k níž světová hospodářská centra, hlavně dominantní obchodní partner Česka Evropa míří. 

Makroekonomické události ČR: Průmyslová výroba vzrostla nečekaně silně, trendově vykazuje mírné oživení

Průmyslová produkce ČR v červenci vzrostla meziměsíčně 0,8 % po poklesu 0,3 % v červenci, meziroční růst se zvýšil 7,2 % z 0,9 % v červenci, trh čekal zvýšení pouze na 3,5 %. Zmýlená neplatí, i statistický úřad upozornil, že silná růstová dynamika je způsobena velmi slabou srovnávací základnou z loňska, než že by se český průmysl v časech útlumu globální ekonomiky zázračně křísil. Přesto jisté mírné oživení pozorujeme, opět díky vzestupu produkce motorových vozidel. 

Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v září klesl značně víc, než se čekalo, tlaky kapacit a inflace rovněž dále slábnou

Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v září k srpnu klesl značně víc, než se čekalo. Nízký růst aktivity odvětví ze srpna v září dále klesl nečekaně výrazně. Současně s tím ale data potvrdila další oslabení tlaků kapacit a inflace. Index klesl překvapivě značně na 50,9 bodů z 52,8 bodech v srpnu, trh čekal jeho pokles jen na 52,2 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových hodnot. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu ovšem s normalizací tlaků na kapacity sektoru a současně inflačních tlaků. 

Ropa: OPEC+ pravděpodobně rozhodl zvýšit škrty ropné produkce o 2 mil. barelů denně

Organizace zemí exportujících ropu se zeměmi s ní spolupracujících společně spojené ve sdružení OPEC+ podle tří zdrojů OPEC+ rozhodla snížit produkci ropy o 2 mil. barelů denně, tj. zhruba 2 % globální poptávky. Jde o největší snížení produkce ropným kartelem od vypuknutí koronavirové pandemie v roce 2020. Ve skutečnosti ale škrty mají být poněkud menší, neboť země ropného kartelu zatím nenaplňují stávající produkční cíle. 

OPEC+ rozhodl před měsícem o snížení cíle těžby ropy pro říjen o 100 000 barelů denně. Řád snížení produkce byl sice nízký, odpovídající zhruba 0,1 % globální poptávky po ropě, přesto šlo o významný krok, neboť otáčí trend posilování produkce. Dosud OPEC+ těžební limity uvolňoval v podobě snížování jejích škrtů z dob koronavirové pandemie. 

Ceny ropy s průsakem informací silného snížení produkce pokračovaly v růstu zahájeném na konci minulého týdne. Ceny ropy od minima na konci září posílily již o více než 10 %. Ceny ropy se během léta stáhly s maxim po vypuknutí Ukrajinské války kolem 120 USD/barel kvůli obavám z hospodářské recese tlačící na pokles poptávky i poptávky po ropě. Momentálně se ceny ropy pohybují kolem 90 USD/barel, což jsou přibližně minima od ledna tohoto roku, tedy před ruskou invazí na Ukrajině. Trh byl znepokojen rovněž novými uzavírkami ekonomiky Čínské lidové republiky kvůli novým erupcím koronavirové pandemie, což rovněž snižuje agregátní poptávku i poptávku po ropě.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia