Události minulého týdne 19. - 25.9.: Ve volbách ČR uspěly ANO 2011 a nezávislí, ztratilo STAN, v Itálii volby pro krajní pravice, Lagardeová čeká déle inflační tlaky, Fed zvýšil o 75 bps a dost i úr. výhled, nová výstavba USA silně ztrácí, pád ceny ropy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.09.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice v komunálních volbách uspělo hlavně hnutí ANO a sdružení nezávslých kandidátů. Naopak v senátních volbách neuspělo hnutí STAN (Starostové a nezávislí). Parlamentní volby v Itálie do obou komor parlamentu ovládla krajní pravice. Přesto by to nemělo mít výraznější dopad na Evropu. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová čeká delší působení inflačních tlaků. Ve Spojených státech amerických centrální banka, Federální rezervnní systém zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75 bps na 3,00 - 3,25 %, rovněž podstatně zvýšila výhled jeho zvyšování, o jeden procentní bod, ještě pro zbytek tohoto roku. Nová výstavba slábne. Ceny ropy prudce klesají a zdá se, že by tento trend měl v dalších měsících pokračovat.

Politika ČR: Komunální a senátní volby podle očekávání přinesly ztráty vládní koalice

Komunální a senátní volby podle očekávání přinesly ztráty vládní koalice. Přesto z nejrůznějších důvodů ztráty těchto stran nebyly ve volbách dramatické. V komunálních volbách celkově vyhrálo hnutí ANO 2011. Kandidáti sdružení nezávislých kandidátů získali nejvíc zastupitelských mandátů na radnicích, ještě více než v minulých volbách. Z významných politických uskupení jako jediné dokázalo počet svých zastupitelů vůči předchozím volbám zvýšit. V senátních volbách je po prvním kole zřejmé, že ztratilo hnutí STAN (Starostové a nezávislí). Senátní volby resp. jejich první kolo přesto potvrdily, že si vládní strany udrží většinu v horní komoře parlamentu. Jak velkou ukáže 2. kolo voleb. Komunální ani senátní volby zpravidla nemívají větší vliv na ekonomiku ani na trhy. Politické složení radnic z podstaty věci dění v zemí tolik neovlivní, volba třetiny obsazení horní komory parlamentu rovněž ne, navíc Senátu dominují strany pravého středu, což se patrně dlouhodobě nezmění. Hlavní význam letošních komunálních a senátních voleb je nápověda případného hlubšího posunu politických preferencí. Od loňských parlamentních voleb část popularity vládní koalice ztratila a opozice získala hlavně v souvislosti s Ukrajinskou a energetickou krizí se silnou inflací, která historicky deprimuje domácnosti a za kterou vláda nese nepřímo formální zodpovědnost. Během roku tak část nespokojenců z tábora vládního sdružení, středopravicová koalice SPOLU (Občanská demokratická strana, TOP 09, KDU-ČSL) a liberální progresivní koalice Piráti a Starostové (STAN Starostové a nezávislí) přešla k centristickému hnutí ANO 2011 a ke krajně pravicové Svobodě a přímé demokracii SPD. Preference vládních stran a opozice se tak srovnaly. 

Politické události eurozóna: Parlamentní volby Itálie podle očekávání vyhrála krajní pravice, omezená rizika pro Evropu

Parlamentní volby Itálie podle očekávání jasně vyhrála krajní pravice. Její koalice složená z krajně pravicových stran, vítězné Bratři Itálie a Ligy pro Salviniho premiérem a dále z uskupení pravého středu, strany Vzhůru Itálie a aliance My mírní ovládla většinu dolní komory parlamentu, Komory zástupců i v horní komoře parlamentu Senátu si ve srovnání s předchozími volbami výrazně polepšila, propadák naopak přišel pro krajně levicové Hnutí pěti hvězd. Výsledky voleb do obou komor parlamentu byly podobné. Výsledky sice nejsou příznivé pro Evropu a znamenají pro ni jistá rizika, současně ale pravděpodobně nepřinesou významnější změny. Ani v politicky rozštěpené Itálie známé pro časté změny vlád ale volby pravděpodobně nepřinesou větší politickou stabilitu. 

Makroekonomické a finanční události eurozónaPrezidentka ECB Lagardeová předpokládá delší působení inflačních tlaků kvůli pandemii a Ukrajinské krizi

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení uvedla, že předpokládá delší působení inflačních tlaků kvůli pandemii a Ukrajinské krizi. Taky proto prezidentka potvrdila zvyšování úrokových sazeb. 

Makroekonomické a finanční události USA: Fed podle očekávání zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby o 75 bps, podstatně snížil výhled růstu HDP vedle zvýšení očekávání nezaměstnanosti a inflace a zvyšování úrokových sazeb do konce tohoto roku

Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických podle očekávání znovu, tak jako na předchozích dvou zasedáních měnové politiky v červnu a v červenci zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,75 procentního bodu na 3,00 - 3,25 %. Banka taky potvrdila plán kvantitativního utahování, tedy redukce bilance cenných papírů (nakoupených v době kvantitativního uvolňování s cílem pomoci ekonomice zatížené koronavirovou pandemií). V komentáři k rozhodnutí se překvapení nekonalo, Fed pouze přibližně opakoval komentáře z předchozího zasedání v červenci. Fed tak taky opakoval klíčovou vhodnost dalšího zvyšování cíle Federal Funds Rate. Fed rovněž podstatně snížil výhled růstu HDP vedle zvýšení očekávání nezaměstnanosti a inflace a navýšil též výhled zvyšování úrokových sazeb do konce tohoto roku. Komentáře ani rozhodnutí nastavení úrokových sazeb a kvantitativního utahování nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti Fed během tohoto roku posílil zpřísňování monetární politiky. Podle aktuální předpovědi tak Fed čeká do konce roku zvyšování cíle hlavní úrokové sazby přibližně o necelých 75 bps. Od příštího roku by se podle výhledu úrokové sazby již příliš měnit neměly. Souvisí to i s výhledem centrální banky poklesu inflace od příštího roku blízko k cíli Fedu 2,0 %. Výhled inflace je ovšem značně nejistý (v posledních kvartálech velmi nemile překvapil). Vzhledem k tomu, že podle jeho vývoje se bude odvíjet další směr a dynamika úrokových sazeb, úrokové zatížení v dalších kvartálech je adekvátně zastřeno mlhou nejistoty. 

Makroekonomické události USA: Trend slábnutí nové výstavby pokračoval i v srpnu, přestože zahájení staveb domů vzrostlo nečekaně silně, stavební povolení ale nečekaně silně klesla

V srpnu ve Spojených státech amerických rezidenční nová výstavba pokračovala slábnutím. Zahájení staveb rezidenčních domů meziměsíčně vzrostla nečekaně silně, zatímco povolení staveb rezidenčních domů klesla o dost víc, než se čekalo. Meziměsíčně v srpnu v USA dle anualizovaných sezónně očištěných dat, zahájení staveb rezidenčních domů vzrostla o dost víc, než čekal trh na 1 575 000, když trh je čekal jen 1 445 000. Odchylka od očekávání je ale snížena revizí snížení červencových zahájení staveb rezidenčních domů na 1 404 000 z 1 446 000. Vzrostla tak 12,2 % po poklesu 10,9 % (revize snížení z poklesu 9,6 %) v červenci. Povolení staveb rezidenčních domů meziměsíčně klesla značně víc, než se čekalo na 1 517 000, trh čekal jejich méně výrazné snížení jen na 1 610 000. Odchylka od odhadu trhu je trochu menší revizí zvýšení červencového objemu povolení staveb rezidenčních domů na 1 685 000 z 1 674 000. Klesla tak 10,0 % po poklesu 0,6 % (revize zvýšení z poklesu 1,3 %) v červenci. Po pádu trhu domů USA v dubnu 2020, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize se aktivita vracela. Povolení staveb domů oživovala dříve, od června a července 2020 ukazovaly slibný obrat povolení i zahájení staveb domů. Zahájení a povolení staveb domů již překonaly svoje předkoronavirová maxima na rekordy od roku 2006, tedy, od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 s oslabením pandemie, otevíráním ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silnou fiskální a monetární podporou ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Svoji roli hraje i nedostatek domů a růst jejich cen. Vývoj posledního roku ale ukazuje dílčí obrat, tedy vysokou inflaci, zvyšování úrokových sazeb, což vygradovala i Ukrajinská krize s poklesem poptávky po domech. Růstu nabídky rezidenčního bydlení, nové výstavby se to ale zatím nedotklo kvůli tomu, že na trhu dlouhodobě vládne převis poptávky nad nabídkou rezidenčního bydlení. Zahájení i povolení staveb domů sice v posledních měsících výrazně oslabují, jejich dlouhodobý silný růstový trend ale trvá. Přes pokles nerovnováhy posledních kvartálů ale nabídka nového bydlení stále dotahuje poptávku. 

Ropa: Propad cen ropy by měl pokračovat

V pátek ceny ropy dále propadly a potvrdily svůj minimálně střednědobý pád. Lehká americká ropa WTI ztratila podpory kolem 80 USD/barel na 78 USD/barel. Pád přichází v pátek, kdy obchodníci tvoří strategičtější pozice i přes zprávy ruské mobilizace, které ropu podpořily jen krátkodobě. To vše potvrzuje,  že pád cen ropy by měl pokračovat, hlavní podpory nyní leží v případě WTI až u 60 USD/barel, kam by, tedy do pásma 60 - 70 USD/barel cena měla dorazit během čtvrtého kvartálu. Ceny benzínu by tak do konce roku mohly dále klesat až o 15 - 20 % ze současných hodnot. Půjde o vítanou pomoc ekonomikám po světě v boji s vysokou inflací, nicméně ani to ještě nemusí inflaci dostatečně ihned srazit, aby centrální banky zastavily zvyšování úrokových sazeb. Inflační džin již byl vypuštěn z láhve, prorostl do ekonomik a může trvat déle, než se inflaci podaří normalizovat na úrovně z první poloviny roku 2021, tedy k hladině 2,0 %. Důvodem pádu cen ropy i přes globální nejistoty a rizika geopolitiky jsou hlavně obavy z vysoké inflace, zvyšování úrokových sazeb a o světovou ekonomiku. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia