Události minulého týdne 17. - 23.10.: Investoři začínají čekat změnu politiky Fedu, indexy ZEW Německa v říjnu potvrdily silné oslabení sentimentu, Index Fedu New Yorku v říjnu silně klesl, recese až do roku 2023, Si Ťin-pching opět prezidentem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Investoři podle průzkumu Bank of America začínají čekat změnu monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému. Indexy ekonomického sentimentu Německa ZEW v říjnu potvrdily další oslabení ekonomických podmínek i očekávání. Index současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku v říjnu oslabil značně silněji, než se čekalo. Data potvrzují mírnou recesi ekonomikym včetně výhledu pro první pololetí 2023. Staronovým prezidentem Čínské lidové republiky byl opět zvolen stávající vůdce Si Ťin-pching.

Akciové trhy: Investoři začínají očekávat změnu politiky (průzkum Bank of America)

Investoři v říjnu dále zvýšili objemy hotovosti na jejich maxima za posledních 21 let s tím jak sentiment vůči ekonomickému výhledu zůstával blízko medvědímu maximu. Ukázal to poslední průzkum manažerů globálních fondů vedený Bank of America.Banka nicméně sdělila, že rostoucí očekávání investorů změny monetárních politik centrálních bank indikuje, že v roce 2023 je pravděpodobný "velký růst cen akcií". Banka uvedla, že růst cen akcií očekává v prvním pololetí 2023, kdy snižování úrokových sazeb centrální bankou Spojených států amerických, Federálním rezervním systémem se stane konsensuální pozicí.

Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu. Index sentimentu ekonomických očekávání sice meziměsíčně nečekaně vzrostl, ale vzhledem k dalšímu ostrému pádu indexu sentimentu současné ekonomické situace tak ve skutečnosti očekávání dále oslabilo.Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značněprohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009.Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum)v říjnu ostře vzrostlv případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o něco méně, než čekali v září.Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie.Index ZEWsentimentu ekonomických očekávání Německa nečekaně posílil2,7 bodů na - 59,2 bodů z - 61,9 bodů v září, trh čekal jeho pokles na - 65,7 bodů.IndexZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa oslabil nečekaně ostře, 11,7 bodů na - 72,2 bodů z - 60,5 bodův září, trh čekal jeho o dost méně výrazný poklesna - 68,0 bodů.

Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v říjnu oslabil značně silněji, než se čekalo, data potvrzují mírnou recesi ekonomiky

Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmysluFedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v říjnu k září klesl značně silněji, než se čekalo. Recese ekonomické aktivity tak přes zesílení zůstává slabší. Trh čekal mírnější zesílení recese. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu.Index tak meziměsíčně překvapivě silně kleslna - 9,1 z - 1,5 bodů září,trh čekal jeho menší pokles pouze na - 4,0 bodů.V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos ekonomický růst a investiční aktivita včetně kapacitních a inflačních tlaků slábnou, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Tlaky na kapacity včetně silného trhu práce a inflace ale zůstávají robustní. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

Politika Čína: Si Ťin-pching podle očekávání zůstane prezidentem (minimálně) do roku 2028 (20. sjezd Komunistické strany Číny)

20. sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky podle očekávání zvolil stávajícího prezidenta Si Ťin-pchinga generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Půjde o jeho třetí funkční období. Automaticky se tak stane i prezidentem Číny, minimálně, pokud nebude opět zvolen, až do začátku roku 2028. Stává se tak nejmocnějším vůdcem Číny od dob Mao Ce-tunga, zakladatele Čínské lidové republiky. 20. Sjezd komunistické strany ovšem jinak příliš nepřekvapil.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia