Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 31.10. - 4.11. ČR: Ekonomický růst ve třetím čtvrtletí podle trhu zpomalil na minimum, trh práce i v zářístále silný, ČNB má úrokovou sazbu potvrdit beze změny

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt (3Q 2022, 1.11.), měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (10 2022, 3.11.) a rozhodnutí České národní banky monetární politiky resp. úrokových sazeb (3.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 31.10. - 4.11. České republiky. Růst ekonomiky měl podle trhu zpomalit na minimum. Trh práce zůstává silný. ČNB podle trhu svoji hlavní úrokovou sazbu nezmění.

Hrubý domácí produkt (3Q 2022, 1.11.): Růst ekonomiky měl zpomalit na minimum. Silná inflace, Ukrajinská krize, silný růst úrokových sazeb a oslabení světové ekonomiky zastavují ekonomickou aktivitu. Slabost by měla trvat minimálně ještě prvním pololetí 2023. 

Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (10 2022, 3.11.): Trh práce zůstává silný. Ekonomický útlum nicméně pozastavil postpandemický růst trhu práce a měl by se projevit oslabením trhu práce hlavně v příštím roce. 

Rozhodnutí České národní banky monetární politiky resp. úrokových sazeb (3.11.): ČNB podle trhu svoji hlavní úrokovou sazbu nezmění. ČNB vyčkává, jak se projeví rok trvající sled agresivního zvyšování úrokových sazeb od léta 2021. Mimo to většina bankovní rady (5/2) věří, že slábnutí inflačních tlaků i vlivem slabosti ekonomiky přivodí výrazný a dostatečný pokles inflace. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky je nepříznivá pro akcie a korunu, je však příznivá pro dluhopisy. Síla trhu práce je naopak příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy, avšak jsou příznivé pro korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia