Ropa: OPEC+ pravděpodobně rozhodl zvýšit škrty ropné produkce o 2 mil. barelů denně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Organizace zemí exportujících ropu se zeměmi s ní spolupracujících společně spojené ve sdružení OPEC+ podle tří zdrojů OPEC+ rozhodla snížit produkci ropy v listopadu o 2 mil. barelů denně, tj. zhruba 2 % globální poptávky. Jde o největší snížení produkce ropným kartelem od vypuknutí koronavirové pandemie v roce 2020. Ve skutečnosti ale škrty mají být poněkud menší, neboť země ropného kartelu zatím nenaplňují stávající produkční cíle.

OPEC+ rozhodl před měsícem o snížení cíle těžby ropy pro říjen o 100 000 barelů denně. Řád snížení produkce byl sice nízký, odpovídající zhruba 0,1 % globální poptávky po ropě, přesto šlo o významný krok, neboť otáčí trend posilování produkce. Dosud OPEC+ těžební limity uvolňoval v podobě snížování jejích škrtů z dob koronavirové pandemie. 

Ceny ropy s průsakem informací silného snížení produkce pokračovaly v růstu zahájeném na konci minulého týdne. Ceny ropy od minima na konci září posílily již o více než 10 %. Ceny ropy se během léta stáhly s maxim po vypuknutí Ukrajinské války kolem 120 USD/barel kvůli obavám z hospodářské recese tlačící na pokles poptávky i poptávky po ropě. Momentálně se ceny ropy pohybují kolem 90 USD/barel, což jsou přibližně minima od ledna tohoto roku, tedy před ruskou invazí na Ukrajině. Trh byl znepokojen rovněž novými uzavírkami ekonomiky Čínské lidové republiky kvůli novým erupcím koronavirové pandemie, což rovněž snižuje agregátní poptávku i poptávku po ropě. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia