Ropa: Kam se poděl růstový trh roku 2022? (analýza Reuters)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.12.2022
  |  
Josef Kvarda
Ceny ropy většinu roku 2022 silně rostly s expanzí poptávky s postpandemickým otevíráním světové ekonomiky, zatímco invaze Ruské federace na Ukrajinu a produkční škrty největších producentů ropy světa a jejich spojenců sdružených pod hlavičkou OPEC+ v kombinaci s produkčními limity v důsledku dvouletého pandemického uzavření rafinérií stiskly nabídku ropy. Ceny severomořské ropy Brent v březnu krátce po zahájení ruské invaze vystřelily na 139 USD/barel. Na konci roku ale ropa o své letošní zisky přišla. Proč? Agentura Reuters odpovídá, že důvody spočívají v redukci poptávky, menším než očekávaném poklesu nabídky, růstem dolaru a ústupem nákupních pozic významných investorů.

 

  1. Pokračující koronavirová expanze v Čínské lidové republice, která je největším světovým importérem ropy a jejím druhým největším spotřebitelem hned za Spojenými státy americkými vedla k přísné státní intervenci k potlačení koronavirových případů. To ostře snížilo výstup průmyslu a ekonomiky stejně jako poptávku po cestování. Opatření Číny snížila v Číně poptávku po ropě podle analytických odhadů až o 30 - 40 %. Dosud mírná zima v Evropě snížila poptávku po různých palivech včetně destilátů jako je topný olej využívaný pro výrobu energií či vytápění domů. Celkově ekonomická aktivita v hlavních hospodářských centrech světa, USA, Číně a Evropě poklesla.
  2. V boji s inflací prostřednictvím ochlazení ekonomiky a trhu práce světové centrální banky aplikovaly ostré zvyšování úrokových sazeb, což posílilo dolar. To zatlačilo na ceny ropy s tím jak rostoucí dolar v dolarech denominované komodity pro držitele jiných měn zdražuje.
  3. Obavy snížení nabídky ropy byly přehnané. OPEC+ zahrnující organizaci zemí vyvážejících ropu OPEC se spojenci včetně Ruska snížil svoji cílenou produkci o 2 mil. barelů ropy za den, tedy zhruba 2,0 % světové poptávky od listopadu do konce roku 2023. OPEC+ sdělil, že výstup snížil kvůli slabšímu ekonomickému výhledu. Rozhodnutí ale ceny ropy nepodpořilo. OPEC totiž rutinně nenaplňoval cíle své produkce a tak přibližně polovina snížení jeho produkce zůstala jen na papíře. Vedle toho produkce ropy USA pomalu roste. Nedávno vystoupala na 12,2 mil. barelů ropy denně, svoji nejvyšší hladinu od března 2020, kdy silně udeřila první koronavirová vlna. Rovněž sankce Evropskými zeměmi a USA na Rusko nesnížila jeho produkci tolik, kolik se čekalo. I nedávný strop cen ruské ropy G7 a Austrálie 60 USD/barel s cílem omezit schopnost Ruska financovat vojenskou ofenzivu na Ukrajině pravděpodobně trhy tolik nezasáhne, neboť Rusko ropy prodává jiným zájemcům se slevou.
  4. Hedge fondy a jiní správci aktiv aktivovali velké pozice na ropu v začátku ruské invaze, zanedlouho ale trh opustili. Odstranili tak určitou podporu růstu cen ropy. Dokládají to data USA čistých dlouhých pozic hedge fondů na ropu Brent (blízko desetiletého minima) a poměr dlouhých pozic ke krátkým pozicím (minimum od listopadu 2020).

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia