Politika USA: Volby Kongresu a regionů zatím přinášejí zisky republikánů mnohem méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Červená vlna vítězství Republikánské strany zatím nepřipomíná tsunami, ale spíše rozčeřenou vlnku. Republikánská strana pokud vůbec ve volbách posílí, si připíše jen mírné zisky. To je dobrá zpráva pro Evropu. Do voleb tak pravděpodobně promluvila nejen smíšená ekonomická situace (silný trh práce kontra slábnoucí ekonomika se silnou inflací), ale i protipotratová politika Nejvyššího soudu, která aktivizovala mnoho voličů. Obě témata stejně jako kontrola zbraní a imigrace patří k hlavním tématům voličů, právě potraty ale pro 76 % voličů (dle zjištění Edison Research) byly hlavním vodičem jejich volby.

Republikáni směřují k vítězství a přebrání kontroly dolní komory Kongresu Sněmovny reprezentantů, avšak méně, než se čekalo. A v souboji o Senát, v kterém se potvrzují předpoklady remízy s rozhodujícím hlasem Kamaly Harrisové tak jako v posledních volbách v roce 2022 republikáni možná kýžený zisk jediného senátorského mandátu a tím ani jakékoliv posílení vůči minulým volbám nezískají. Zdá se, že celkové výsledky včetně většiny Senátu mohou dodatečně rozhodnout případné dodatečné volby státu Georgia tak jako v posledních volbách v roce 2022. Demokratická strana se vede relativně dobře i v guvernérských volbách.

Výsledky jsou stále i vzhledem k těsnému remízovému stavu hlavních politických stran ještě daleko od potvrzení. Přesto, i pokud Republikánská strana získá převahu v obou komorách Kongresu a bude blokovat výdaje administrativy prezidenta Joe Bidena a tlačit na nižší daně, nebude její převaha velká. To je pro republikány zklamání, neboť volby Kongresu v polovině prezidentského období zpravidla značně ovládne strana, jejíž kandidát v posledních prezidentských volbách neuspěl. I vzhledem k přesvědčivému vítězství v guvernérských volbách Rona DeSantise, o němž se předpokládá, že v republikánských primárních prezidentských volbách vyzve předpokládaného favorita Donalda Trumpa to nejsou dobré zprávy vyhlídek právě republikánského exprezidenta, který stále zpochybňuje prohrané volby v roce 2022.

Volby jsou tak zatím příznivé pro zahraniční trhy a Evropu, neboť republikáni spíše praktikují politiku orientovanou hlavně na USA.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia