Politika USA: Demokratická strana uhájila většinu v Senátu, volby Kongresu a regionů zatím přinášejí zisky republikánů mnohem méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Demokratická strana ve volbách do Kongresu a regionů uhájila těsnou většinu v horní komoře Kongresu. Dopočty voleb do dolní komory Kongresu Sněmovny reprezentantů stále nejsou hotovy, navrch má zatím Republikánská strana. Úspěch demokratů ve volbách do Senátu se tolik nečekal. Republikáni směřují k vítězství a přebrání kontroly dolní komory Kongresu Sněmovny reprezentantů, avšak méně, než se čekalo. Demokratická strana se vede relativně dobře i v guvernérských volbách. Konečné výsledky stále mohou potvrdit, že republikáni získají pod kontrolu aspoň Sněmovnu reprezentantů, přesto volby jako celek nepřinesly republikánům takové zisky resp. demokratům ztráty jak se čekalo. Červená vlna vítězství Republikánské strany zatím nepřipomíná tsunami, ale spíše rozčeřenou vlnku. Republikánská strana pokud vůbec ve volbách posílí, si připíše jen mírné zisky. Demokraté udrželi pozice díky aktivizací mladých voličů kvůli řadě jich se dotýkajících témat, např. potratů či kriminality. Volby přinesly relativně vysokou volební účast. I když Američané mají stávající administrativě za zlé zejména potíže s vysokou inflací a s ní související silný růst úrokových sazeb s ohrožením vyhlídek ekonomiky, zaměstnanosti, příjmů a dostupnosti bydlení, přesto demokraté zabodovali i díky negativnímu postoji vůči republikánům stále značně propojených s kontroverzním exprezidentem Donaldem Trumpem resp. jím doporučovaných republikánských kandidátů, kteří na jeho popud stále odmítají uznat výsledky posledních prezidentských voleb v roce 2022, v kterých tehdejšího prezidenta Trumpa porazil vyzyvatel Demokratické strany Joe Biden. Posun těžiště americké politiky poněkud mimo osu Trumpa je příznivé například pro svět a Evropu.

Do voleb tak pravděpodobně promluvila nejen smíšená ekonomická situace (silný trh práce kontra slábnoucí ekonomika se silnou inflací), ale i protipotratová politika Nejvyššího soudu, která aktivizovala mnoho voličů. Obě témata stejně jako kontrola zbraní a imigrace patří k hlavním tématům voličů, právě potraty ale pro 76 % voličů (dle zjištění Edison Research) byly hlavním vodičem jejich volby.

I pokud Republikánská strana získá převahu ve Sněmovně reprezentantůa bude blokovat výdaje administrativy prezidenta Joe Bidena a tlačit na nižší daně, nebude její převaha velká. To je pro republikány zklamání, neboť volby Kongresu v polovině prezidentského období zpravidla značně ovládne strana, jejíž kandidát v posledních prezidentských volbách neuspěl. I vzhledem k přesvědčivému vítězství v guvernérských volbách Rona DeSantise, o němž se předpokládá, že v republikánských primárních prezidentských volbách vyzve předpokládaného favorita Donalda Trumpa to nejsou dobré zprávy vyhlídek právě republikánského exprezidenta, který stále zpochybňuje prohrané volby v roce 2022.

Volby jsou tak zatím příznivé pro zahraniční trhy a Evropu, neboť republikáni spíše praktikují politiku orientovanou hlavně na USA.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia