Politika eurozóna: Volby do Evropského parlamentu opět vyhráli lidovci a stávající centristická koalice, avšak se ztrátami

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.06.2024
  |  
Josef Kvarda
Volby do Evropského parlamentu opět vyhrála středopravicová Evropská lidová strana. Druhé místo určitě uhájí sociálně demokratická strana levého středu Progresivní aliance socialistů a demokratů. O 3. a 4. místo svádějí boj liberální Obnova Evropy a pravicový Evropští konzervativci a reformisté.

V součtu tak pravděpodobně opět s pohodlnou většinou povládne koalice centristických stran včetně levého a pravého středu, liberálů a Zelených. Ovšem řada těchto stran pozice svého zastoupení v Evropském parlamentu ztratí zejména Zelení ve prospěch krajně pravicových a euroskeptických fragmentovaných uskupení. To se týká motorů Evropské unie Německa a Francie. Nová legislativa Evropy změn klimatu, bezpečnosti a hospodářské soutěže vůči Spojeným státům americkým a Čínské lidové republice taky nyní bude hůře hledat soulad. 

Důvodem změn v Evropském parlamentu jsou nepříznivé sociální dopady periody vysoké inflace a taky imigrace ve spojení s válkou na Ukrajině i politiky změn klimatu. 

Jednotná evropská měna euro po volbách do Evropského parlamentu ztrácí 0,6 % na 1,075 USD.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia