Politika ČR: 2. kolo senátních voleb potvrdilo nadvládu stran vládní koalice pravého středu, ANO 2011 úspěch z 1. kola nepotvrdilo a nepolepšilo si

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.10.2022
  |  
Josef Kvarda
2. kolo senátních voleb potvrdilo nadvládu stran vládní koalice pravého středu, které navýšily svoji většinu v Senátu. Hlavně Občanská demokratická strana navýšila počet senátorů o pět mandátů, i když hnutí vládní koalice STAN (Starostové a nezávislí) ztratila dvě senátorská křesla, přesto za ODS zůstává druhým nejsilnějším politickým uskupením v Senátu. Hnutí ANO 2011 tak jako ve volbách ve stejných obvodech před 6 lety neproměnilo velký počet svých finalistů po prvním kole a pouze uhájilo 3 mandáty. Pokračoval i ústup České strany sociálně demokratické, která neobhájila ani jeden ze dvou senátorským mandátů.

Významný počet postupujících do 2. kola senátních voleb získalo hnutí ANO 2011, ovšem šance na jejich zvolení nebyly velké. Opakovala se tak situace z roku 2016, kdy se ve stejných obvodech konaly poslední volby a kdy ANO 2011 proměnilo jen malou část z kandidátů v 2. kole voleb do zisk senátorského mandátu (3 z 14). Tentokrát zástupci ANO 2011 vyhráli ve třech obvodech, neuspěli však v dalších 15. 

Volební účast sice byla v prvním kole nižší než v komunálních volbách, přesto druhá nejvyšší v historii, 42,65 %. Ve druhém kole k volebním urnám přišlo 19,44 % oprávněných voličů. 

Senátní volby potvrdily, že si vládní strany udrží většinu v horní komoře parlamentu. Senátní volby zpravidla nemívají větší vliv na ekonomiku ani na trhy. Senátu dominují strany pravého středu, což se patrně dlouhodobě nezmění. Hlavní význam letošních komunálních a senátních voleb je nápověda případného hlubšího posunu politických preferencí. Od loňských parlamentních voleb část popularity vládní koalice ztratila a opozice získala hlavně v souvislosti s Ukrajinskou a energetickou krizí se silnou inflací, která historicky deprimuje domácnosti a za kterou vláda nese nepřímo formální zodpovědnost. Během roku tak část nespokojenců z tábora vládního sdružení, středopravicová koalice SPOLU (Občanská demokratická strana, TOP 09, KDU-ČSL) a liberální progresivní koalice Piráti a Starostové (STAN Starostové a nezávislí) přešla k centristickému hnutí ANO 2011 a ke krajně pravicové Svobodě a přímé demokracii SPD. Preference vládních stran a opozice se tak srovnaly. Nikoliv však v Senátu, kde vláda posílila. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia