Politika Čína: Si Ťin-pching podle očekávání zůstane prezidentem (minimálně) do roku 2028 (20. sjezd Komunistické strany Číny)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.10.2022
  |  
Josef Kvarda
20. sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky podle očekávání zvolil stávajícího prezidenta Si Ťin-pchinga generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Půjde o jeho třetí funkční období. Automaticky se tak stane i prezidentem Číny, minimálně, pokud nebude opět zvolen, až do začátku roku 2028. Stává se tak nejmocnějším vůdcem Číny od dob Mao Ce-tunga, zakladatele Čínské lidové republiky. 20. Sjezd komunistické strany ovšem jinak příliš nepřekvapil.

Čína: 20. sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky

Rozbor: 20 sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky podle očekávání zvolil stávajícího prezidenta Si Ťin-pchinga generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Půjde o jeho třetí funkční období. Automaticky se tak stane i prezidentem Číny, minimálně, pokud nebude opět zvolen, až do začátku roku 2028. Stává se tak nejmocnějším vůdcem Číny od dob Mao Ce-tunga, zakladatele Čínské lidové republiky. Původně byla funkční období prezidentů omezena na dvě, to se ale změnilo rozhodnutím parlamentu v roce 2018. 

Podle agentury Reuters dle pozorovatelů se vedení Číny stává ještě autoritativnějším vzhledem obměně  složení nejužšího vedení vládnoucí Komunistické strany, Stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. Ta porušila tradice rovnováhy různých frakcí strany trvající již od Maovy smrti v roce 1976, když podle agentury Reuters Si Ťin-pching "instaloval konfiguraci vedení k němu loajální z extrémní strany očekávání." 20. Sjezd komunistické  strany ovšem jinak příliš nepřekvapil. 

Hodnocení: 20. sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky podle očekávání zvolil stávajícího prezidenta Si Ťin-pchinga generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Půjde o jeho třetí funkční období. Automaticky se tak stane i prezidentem Číny, minimálně, pokud nebude opět zvolen, až do začátku roku 2028. Stává se tak nejmocnějším vůdcem Číny od dob Mao Ce-tunga, zakladatele Čínské lidové republiky. 

20. Sjezd komunistické  strany ovšem jinak příliš nepřekvapil. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia