Politické události eurozóna: Parlamentní volby Itálie podle očekávání vyhrála krajní pravice, omezená rizika pro Evropu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Parlamentní volby Itálie podle očekávání jasně vyhrála krajní pravice. Její koalice složená z krajně pravicových stran, vítězné Bratři Itálie a Ligy pro Salviniho premiérem a dále z uskupení pravého středu, strany Vzhůru Itálie a aliance My mírní ovládla většinu dolní komory parlamentu, Komory zástupců i v horní komoře parlamentu Senátu si ve srovnání s předchozími volbami výrazně polepšila, propadák naopak přišel pro krajně levicové Hnutí pěti hvězd. Výsledky voleb do obou komor parlamentu byly podobné. Výsledky sice nejsou příznivé pro Evropu a znamenají pro ni jistá rizika, současně ale pravděpodobně nepřinesou významnější změny. Ani v politicky rozštěpené Itálie známé pro časté změny vlád ale volby pravděpodobně nepřinesou větší politickou stabilitu.

Eurozóna: Všeobecné parlamentní volby Itálie 

Rozbor: Parlamentní volby Itálie podle očekávání jasně vyhrála krajní pravice. Její koalice složená z krajně pravicových stran, vítězné Bratři Itálie a Ligy pro Salviniho premiérem a dále z uskupení pravého středu, strany Vzhůru Itálie a aliance My mírní ovládla většinu dolní komory parlamentu, Komory zástupců i v horní komoře parlamentu Senátu si ve srovnání s předchozími volbami výrazně polepšila, propadák naopak přišel pro krajně levicové Hnutí pěti hvězd. Výsledky voleb do obou komor parlamentu byly podobné. 

Bratři Itálie získali víc zástupců, 119 i senátorů, 65, než její koaliční partneři dohromady (118 resp. 50). Volební účast byla rekordně nízká, dosáhla 63,9 % (v předchozích volbách byla 72,9 % ve volbách do dolní komory a 73,0 % ve volbách do Senátu). 

Hodnocení: Parlamentní volby Itálie podle očekávání jasně vyhrála krajní pravice. Její koalice složená z krajně pravicových stran, vítězné Bratři Itálie a Ligy pro Salviniho premiérem a dále z uskupení pravého středu, strany Vzhůru Itálie a aliance My mírní ovládla většinu dolní komory parlamentu, Komory zástupců i v horní komoře parlamentu Senátu. Výsledky voleb do obou komor parlamentu byly podobné. 

Výsledky sice nejsou příznivé pro Evropu a znamenají pro ni jistá rizika, současně ale pravděpodobně nepřinesou významnější změny. Ani v politicky rozštěpené Itálie známé pro časté změny vlád ale volby pravděpodobně nepřinesou větší politickou stabilitu. 

Parlamentní volby Itálie pro samotnou zemi přesto několik významné změn přinesou, kromě kompletních voleb obou komor parlamentu a snížení počtu zákonodárců jak dolní komory, Komory zástupců, tak i horní komory Senátu. Na premiérský post poprvé v historii pravděpodobně nastoupí žena. Hlavně však Itálii bude vládnout silně pravicová vláda, která by historicky v Itálii byla jednou z nejpravicovějších a z níž jde znovu Evropou strach. Bratři Itálie, krajně pravicová strana s neofašistickými kořeny, jíž vládne Giorgia Meloniová, která volby ovládla totiž chystá koalici krajně pravicovou Ligou pro Salviniho premiérem a se středopravicovou stranou Vzhůru Itálie, které se netají vstřícnějšími vztahy k Rusku. Hrozí tak rozklížení Evropy posunem Itálie směrem k Maďarsku případně Polsku ve sporech s Evropskou unií. Zdá se však, že velké obavy nejsou na místě. Meloniová potvrdila podporu Evropské unii i Severoatlantické alianci. Po předchozích volbách vítězná koalice Ligy pro premiéra Salviniho s krajně levicovou Hnutí pěti hvězd Evropu strašila euroskepticismem více. I tak Itálie dostála plně své pověsti kolotoče politické nestability a i bez předčasných parlamentních voleb se vláda stihla významně obměnit ještě dvakrát. Nesrovnalosti v zahraniční i hospodářské politice pravicových kandidátů vlády slibují výbušnou nestabilitu i v dalších letech. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia