Politické události eurozóna: Jiný pat 2. kola voleb dolní komoru parlamentu Francie, než se čekal

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.07.2024
  |  
Josef Kvarda
2. kolo voleb přineslo zčásti očekávaný scénář zablokované dolní komory parlamentu Francie Národního shromáždění, ale jinak, než se čekalo. Vyhrála totiž levicová koalice Nová lidová fronta, nikoliv koalice vedená krajně pravicové Národní sdružení, které vyhrálo první kolo voleb. Zabrala tak klasická strategie druhého kola voleb, kdy se Nová lidová fronta s vládnoucí centristickou liberální koalicí Spolu prezidenta Emmanuela Macrona domluvily na stažení svých hůře postavených kandidátů s cílem vyšachovat Národní sdružení. To je sice dobrá zpráva pro trhy, současně ale Francii čeká komplikované vyjednávání o vládě, které může skončit nesouladem s úřednickou vládou.

V druhém kole voleb získala celkové vítězství Nová lidová fronta se 180 mandáty, což znamená vůči předchozímu složení Národního shromáždění posílení o 49 mandátů. Koalice Spolu bude druhým nejsilnějším uskupením v plénu dolní komory parlamentu s 159 křesly, což je vůči předchozímu složení oslabení o 86 poslanců. Národní sdružení sice navýší počet svých zástupců o 53, nejvíce ze všech volebních bloků, jenže to stačí jen na 3. místo v dolní komoře parlamentu s 142 mandáty. K parlamentní většině je potřeba 289 poslanců. 

V případě, že se třem hlavním blokům, krajní pravici, centristům ani levici nepodaří nalézt řešení samostatné či koaliční parlamentní většiny či životaschopné parlamentní minority, může se vlády ujmout úřednická vláda. Nelze nicméně vyloučit i rozštěpení Národní lidové fronty a Spolu a přece jen vytvoření vládní koalice, byť jejich části odmítají spolupracovat. Další variantou povolebního vývoje je menšinová vláda. Národní sdružení vládnout nebude, neboť vládu podmiňovalo svojí parlamentní většinou a většina významných politických sil s touto koalicí odmítá spolupracovat. 

Podle Ústavy Francie nemohou být předčasné volby vypsány dříve než za rok. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia