Očekávané politické a makroekonomické události týdne 7. - 11.11. USA: Volby Kongresu mají přinést většinu/y republikánům, spotřebitelská inflace stále vysoká

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Volby Kongresu a regionů (8.11.) a index spotřebitelských cen CPI (10 2022, 10.11.) jsou hlavní politické a makroekonomické události týdne 7. - 11.11. Spojených států amerických. Podle predikcí britského týdeníku The Economist ve volbách podle tradic politického kyvadla uspějí republikáni a ztíží tak vládnutí administrativě prezidenta Demokratické strany Joe Bidena. Spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky již sice pravděpodobně kulminovala, avšak stále se drží blízko svých pro centrální banku, Federální rezervní systém, nepřijatelných maxim.

Volby Kongresu a regionů (8.11.): Podle predikcí britského týdeníku The Economist ve volbách podle tradic politického kyvadla uspějí republikáni a ztíží tak vládnutí administrativě prezidenta Demokratické strany Joe Bidena. Volby by měli vyhrát především v dolní komoře Kongresu Sněmovně reprezentantů, v horní komoře Senátu by měla zůstat napjatá rovnováha s mírně větší šancí pro republikány, že se jim pokusí ukořistit většinu horní komory zpět ve svůj prospěch. Prezident čelící kongresové opozici je v politice USA běžný jev, zvláště právě ve volbách v polovině prezidentského funkčního období, kdy reformy s sebou nesou i nespokojenost obyvatelstva. Biden má velmi slabou popularitu, která odráží hlavně ekonomické strasti lidí, zejména v podobě vysoké inflace a s tím souvisejícím silným zvyšováním úrokových sazeb. Na druhou stranu moment překvapení mohou demokraté vytasit v souvislosti s aktivizací svých voličů kvůli popření klíčového zákona umožňující potraty Nejvyšším soudem, rovněž je otázkou, jak voliči zareagují na nominaci některých krajně pravicových republikánských kandidátů resp. politiků pod hlavičkou Republikánské strany stále rozporující prezidentské volby v roce 2020 a porážku svého guru Donalda Trumpa. Dalším ožehavým bodem, který by mohl demokratům pomoci momentálně v popředí pozornosti je boj s kriminalitou spojený s otázkou dostupnosti a držení zbraní. V případě, že republikáni v kongresových volbách uspějí, zejména ziskem většiny Senátu, vedlo by to k většímu tlaku na prezidenta v mezinárodní politice, spíše než v Ukrajinské krizi v otázkách Severoatlantické aliance a mezinárodních struktur a otázkách životního prostředí. 

Index spotřebitelských cen CPI (10 2022, 10.11.): Spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky již sice pravděpodobně kulminovala, avšak stále se drží blízko svých pro centrální banku, Federální rezervní systém, nepřijatelných maxim. To by měla podle odhadu trhu potvrdit i nejnovější data za říjen. Fed sice nově naznačil zmírnění tempa zvyšování úrokových sazeb, avšak ukončení utahovací kampaně a tím i tlaku na ekonomiku zatím konkrétní obrysy nemá a protáhne se do roku 2023. Důvodem je právě stagnace inflace v nepřijatelných výšinách, současně však trvající inflační tlaky (silný domácí sektor ekonomiky včetně služeb a trhu práce s trvajícím robustním růstem mezd). 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Předpokládané zisky Republikánské strany v Kongresu by znamenaly posilu dolaru a akciím, byly by však nepříznivé pro dluhopisy a zlato. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia