Očekávané makroekonomické události týdne 8. - 12.8. USA: Pokles produktivity práce, silný růst mezd a hlavně jednotkových pracovních nákladů se silnou inflací pokračovaly i ve druhém čtvrtletí resp. v červenci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Produktivita práce, mzdy a jednotkové pracovní náklady (2Q 2022, 9.8.), index spotřebitelských cen CPI (7 2022, 10.8.) a index cen výrobců (7 2022, 11.8.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 8. - 12.8. Spojených států amerických. Růst ekonomiky dva kvartály v řadě mezikvartálně slábl, což při sílícím trhu práce znamená pád produktivity práce a s růstem mezd i vzlet jednotkových pracovních nákladů. Inflace podle posledních červnových dat i dle výhledu na červencové výsledky sice dále neroste, nebyla potvrzena ale ani její kulminace.

Produktivita práce, mzdy a jednotkové pracovní náklady (2Q 2022, 9.8.): Růst ekonomiky dva kvartály v řadě mezikvartálně slábl, což při sílícím trhu práce znamená pád produktivity práce a s růstem mezd i vzlet jednotkových pracovních nákladů. Ekonomika se momentálně chová jinak než dle dlouhodobě zavedených makroekonomických modelů, neboť Fedu se daří zvyšováním úrokových sazeb ochladit ekonomickou aktivitu, zatím to však vede spíše k posílení inflace. Data hovoří pro silnější zvyšování úrokových sazeb.

Index spotřebitelských cen CPI (7 2022, 10.8.), : Inflace podle posledních červnových dat i dle výhledu na červencové výsledky sice dále neroste, nebyla potvrzena ale ani její kulminace. Od druhého pololetí by inflace měla klesat alespoň technicky meziročně vzhledem k silné loňské srovnávací bázi. Spotřebitelská inflace se meziročně pohybuje kolem 9 %, jádrová inflace bez cen potravin a energií je kolem 6 %. 

Index cen výrobců (7 2022, 11.8.): Inflace podle posledních červnových dat i dle výhledu na červencové výsledky sice dále neroste, nebyla potvrzena ale ani její kulminace. Od druhého pololetí by inflace měla klesat alespoň technicky meziročně vzhledem k silné loňské srovnávací bázi. Produkční inflace se meziročně pohybuje kolem 11 %, jádrová inflace bez cen potravin a energií je kolem 8 %, i když její meziměsíční data potvrzují její kulminaci. Jejich anualizace opakovaně vykazuje cenový růst 3 - 5 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost produktivity práce s robustním růstem nominálních mezd a jednotkových pracovních nákladů se silnou inflací jsou nepříznivé pro dolar, akcie, dluhopisy a zlato.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia