Očekávané makroekonomické události týdne 3. - 7.10. USA: Zářijové indexy ISM zpracovatelského průmyslu a služeb a trh práce mají potvrdit ochlazování ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu (9 2022, 3.10.), index ISM služeb (9 2022, 5.10.) a zpráva trhu práce (9 2022, 7.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 3. - 7.10. Spojených států amerických. Zářijové indexy ISM zpracovatelského průmyslu a služeb a trh práce mají potvrdit ochlazování ekonomiky.

Index ISM zpracovatelského průmyslu (9 2022, 3.10.): Růst aktivity zpracovatelského průmyslu se má opět zjemnit, již předchozí měsíc, v srpnu, byl růst nízký. S poklesem poptávky a růstu aktivity ovšem slábnou i tlaky na produkční kapacity a tím i inflace, což je pozitivní.  

Index ISM služeb (9 2022, 5.10.): Růst aktivity služeb letos sice slábne ale pouze decentně a celkově zůstává silný. V září by měl dle trhu klesnout na solidní hladinu. Proporcionálně k zpracovatelskému průmyslu, kapacitní i inflační tlaky slábnou i ve službách, ale méně, zůstávají silné. Dokonce růsty poptávky i cen vstupů byly ještě v srpnu velmi silné resp. prudké. 

Zpráva trhu práce (9 2022, 7.10.): Růst zaměstnanosti klesá. Růsty mezdy rovněž naznačují poklesy, pracovní síla se vrací na trhy práce do statistik, což osvěží vyčerpané stavy volné pracovní síly i nedostatek zaměstnanosti. Některé firmy s úbytkem poptávky hlásí propouštění. Jenže růst zaměstnanosti by i přes pokles měl zůstat silný. Míra nezaměstnanosti kolísá u multidekádních minim a růst mezd zůstává silný. Poslední týdenní data počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesla na několikaměsíční minimum. Tyto statistiky zpochybňují oslabování trhu práce. Tak jako tak, trh práce zůstává velmi silný a pokud si centrální banka přeje jej oslabit razantním zvyšováním úrokových sazeb a ochlazováním agregátní poptávky, bude to vyžadovat delší úsilí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slábnoucí nízký růst zpracovatelského průmyslu je příznivý pro dluhopisy a zlato, nepříznivý pro akcie a dolar. Naopak síla služeb a trhu práce jsou stále příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia