Očekávané makroekonomické události týdne 27.9. - 1.10. USA: Zářijové spotřebitelský sentiment, firemnní barometr Chicaga a ISM průmyslu a srpnová inflace (PCE) mají zůstat robustní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (9 2021, 28.9.), firemní barometr Chicaga (9 2021, 30.9.), Index cen spotřebitelských výdajů PCE (8 2021, 1.10.) a index ISM zpracovatelského průmyslu (9 2021, 1.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 27.9. - 1.10. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment se má meziměsíčně drobně zvýšit, regionální ekonomický ukazatel má vůči srpnu nepatrně klesnout, spotřebitelská inflace zůstane zvýšená, kolem 4 % a růst zpracovatelského průmyslu má zůstat silný.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (9 2021, 28.9.): Spotřebitelský sentiment se má meziměsíčně drobně zvýšit. V srpnu spotřebitelský sentiment citelně klesl, pravděpodobně kvůli nové růstové koronavirové vlně a kvůli silné inflaci. Přesto spotřebitelský sentiment by měl zůstat solidní vzhledem k tomu, že ekonomika, trh práce i akcií jsou silné a nadále zesilují, navíc vzestupy inflace i koronaviru by měly být dočasné.  

Firemní barometr Chicaga (9 2021, 30.9.): Regionální ekonomický ukazatel má vůči srpnu nepatrně klesnout. Růst ekonomické aktivity by měl zůstat velmi silný. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (8 2021, 1.10.): Spotřebitelská inflace zůstane zvýšená, kolem 4 %. Řada inflačních ukazatelů USA poslední měsíce stále ukazují silnou inflaci, ale třeba čelní jádrový index spotřebitelských cen CPI (bez cen potravin a energií) již vykázal kulminaci inflace. Přesto kvůli inflačním rizikům centrální banka USA, Federální rezervní systém, naznačuje zahájení útlumu kvantitativního uvolňování v podobě nákupů cenných papírů již ve čtrvtém čtvrtletí 2021 a rovněž výhled uspíšení zahájení zvyšování úrokových sazeb z roku 2023 na rok 2022. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (9 2021, 1.10.): Trh čeká, že růst zpracovatelského průmyslu zůstane jako v srpnu stejný, tedy silný. I v USA sektor sužuje silný růst cen vstupů, nedostatek materiálů i pracovních zdrojů a zpožďování dodacích termínů. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní spotřebitelský sentiment, regionální ekonomická aktivita i zpracovatelský průmysl jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Dočasně zvýšená inflace je příznivá pro akcie a dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia