Očekávané makroekonomické události týdne 23. - 27.1. USA: Slabá ekonomika i ve čtvrtém čtvrtletí, prodejů nových domů i spotřebitelská inflace (PCE) i v prosinci slábly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt (4Q 2022, 26.1.), prodeje nových domů (12 2022, 26.1.) a index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (12 2022, 27.1.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 23. - 27.1. Spojených států amerických. Ekonomika ve druhém pololetí vystoupila z mírné recese pololetí prvního s oživením zahraničního obchodu. Recese prodejů nových domů trvá stejně jako výrazné slábnutí spotřebitelské i produkční inflace včetně svého jádra.

Hrubý domácí produkt (4Q 2022, 26.1.): Ekonomika ve druhém pololetí vystoupila z mírné recese pololetí prvního s oživením zahraničního obchodu.Silná inflace a s ní související silné zvyšování úrokových sazeb centrální bankou Federálním rezervním systémem v důsledku a ve spojení s energetickou a Ukrajinskou krizí zatlačilo ekonomiky v úvodu tohoto roku do mírné recese. Navíc prosincová data ukázala přechod z robustního růstu do menšího poklesu i v aktivitě dominantního odvětví ekonomiky služeb. Letos by slabost hospodářství měla trvat ještě v prvním pololetí, poté však pokles inflace, zastavení zvyšování úrokových sazeb Fedem ve spojení s poklesem tržních úrokových sazeb a s ústupem krizí s podporou trvale silného trhu práce přinese oživení ekonomiky. Fed čeká, že HDP letos stejně jako loni poroste jen 0,5 %, v letech 2024 a 2025 by se měl růst ekonomiky zvýšit na 1,6 % resp. 1,8 %.

Prodeje nových domů (12 2022, 26.1.): Recese prodejů nových domů trvá. Bude pokračovat i letos vzhledem k protažení období vysokých úrokových sazeb i do letošního roku.

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (12 2022, 27.1.): Výrazné slábnutí spotřebitelské i produkční inflace včetně svého jádra patrné od čtvrtého čtvrtletí 2022 potvrdila i čerstvá letošní data spotřebitelské i produkční inflace za prosinec. Zdá se, že trend bude pokračovat s pomocí ústupu inflačních tlaků ve spojení s ochabováním energetické a Ukrajinské krize i v důsledku oslabení ekonomiky s působením vysokých úrokových sazeb. Meziroční inflace se podle nejnovějších dat aktuálně pohybuje v rozmezí 4 - 7 %, meziměsíční změny produkčních i spotřebitelských cen včetně svých jader v anualizovaném vyjádření ale již ukazují inflaci u cíle Fedu 2 %.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky a trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Silná inflace, přestože aktuálně výrazně klesá je nepříznivá pro akcie a dolar a je nepříznivá pro zlato a dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia