Očekávané makroekonomické události týdne 22. - 26.8. eurozóna: Předstihové indikátory (PMI, Ifo) mají v srpnu ještě oslabit, HDP Německa i ve druhém čtvrtletí pokračuje růstem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (8 2022, 23.8.), hrubý domácí produkt Německa (2Q 2022, 25.8., struktura, revize) a indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo (8 2022, 25.8.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 22. - 26.8. eurozóny. Předstihové indikátory eurozóny mají v srpnu dále oslabit. Ekonomika ve druhém čtvrfletí unikla stagnaci, přesto tlaky slabosti se stupňují.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (8 2022, 23.8.): Předstihové indikátory eurozóny mají v srpnu dále oslabit. Začátkem letošního druhého pololetí přišel jejich pád hlavně kvůli eskalaci Ukrajinské krize. Zpracovatelský průmysl eurozóny, Německa a Francie je v drobné recesi stejně jako služby Německa a celková ekonomická aktivita Německa a eurozóny, aktivita služeb Francie a eurozóny a celková ekonomická aktivita Francie drobně rostou. 

Hrubý domácí produkt Německa (2Q 2022, 25.8., struktura, revize): Ekonomika ve druhém čtvrfletí unikla stagnaci, přesto tlaky slabosti se stupňují. Ukrajinská krize se nelepší, silná inflace donutila Evropskou centrální banku dále zpřísňovat monetární politiku a došlo už i na dlouhodobě nemyslitelné zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu polevují produkční omezení i inflační tlaky. I tak se hospodářství ke konci roku patrně k stagnaci přiblíží

Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo (8 2022, 25.8.): Předstihové indikátory eurozóny mají v srpnu dále oslabit. Začátkem letošního druhého pololetí přišel jejich pád hlavně kvůli eskalaci Ukrajinské krize. Agregátní idnex Ifo v červenci klesl na minimum od června 2020, tedy od doby bezprostředně po prvním úderu koronavirové pandemie. Pokles je tažen opět pádem očekávání k minimům koronavirové pandemie druhého kvartálu 2020, hodnocení současné situace zůstává solidní. Pokles očekávání sektory Německa je plošný k pandemickým minimům, hodnocení současné situace vysoko je drženo službami, jinde, tedy ve zpracovatelském průmyslu, obchodu i stavebnictví. Právě ve stavebnictví je hodnocení současné situace nejníže od dubna 2016, v sektoru i očekávání kolísají kolem pandemických minim. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomické aktivity je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Začátkem letošního druhého pololetí přišel jejich pád hlavně kvůli eskalaci Ukrajinské krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia