Očekávané makroekonomické události týdne 20. - 24.11. USA: Prodeje starších domů stále slábnou, zápis Fedu s opatrností k inflaci, svátek Den díkůvzdání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů (10 2023, 21.11.), zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 31.10. - 1.11. (22.11.) a svátek Den díkůvzdání (23.11.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 20. - 24.11. Spojených států amerických. Recese trhu domů pokračuje. Fed je stále opatrný s nastavením monetární politiky a řeší, zda ji ještě nezpřísnit. Čtvrteční svátek konce listopadu znamená zavřené finanční trhy.

Prodeje starších/existujících domů (10 2023, 21.11.): Recese trhu domů pokračuje. Ve sledovaném období se úrokové sazby pohybovaly ještě na vrcholu. K tomu drahé domy, slabost ekonomiky a nejistoty dalšího vývoje hospodářství a trhu práce blokoval výdaje domácností ve velkých projektech typu nákupu domů. Trh by mohl oživit od roku 2024 s poklesem úrokových sazeb. 

Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 31.10. - 1.11. (22.11.): Fed je stále opatrný s nastavením monetární politiky a řeší, zda ji ještě nezpřísnit. Inflace stále pozvolna klesá, ale ekonomika je nerovnoměrně oslabena, některé sektory (služby a hlavně trh práce včetně růstu nominálních mezd) si stále udržují sílu, což udržuje inflační rizika. Detailnější úvahy ukáže zápis. 

Svátek Den díkůvzdání (23.11.): Čtvrteční svátek konce listopadu znamená zavřené finanční trhy. Den na to bývá obchodování na akciové burze zkrácené. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: slabost trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia