Očekávané makroekonomické události týdne 17. - 21.10. USA: Regionální ekonomická aktivita i trh domů slábnou

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky New Yorku (10 2022, 17.10.), zahájení a povolení staveb domů (9 2022, 19.10.), Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky Philadelphie (10 2022, 20.10.) a prodeje starších resp. existujících domů (9 2022, 20.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 17. - 21.10. Spojených států amerických. Regionální ekonomická aktivita je v recesi (byť v mírné) a i půlroční výhledy ukazují sotva stagnaci ekonomiky. Poklesy trhu domů včetně prodejů starších domů i nové výstaby jsou výraznější.

Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky New Yorku (10 2022, 17.10.): Regionální ekonomická aktivita je v recesi (byť v mírné) a i půlroční výhledy ukazují sotva stagnaci ekonomiky. Vůči září se má pokles ekonomické aktivity trochu zvýraznit, má však zůstat malý. S útlumem ekonomické aktivity ale současně polevují i tlaky kapacit a tím i cen, aktuálně i s očekáváním do roku 2023. 

Zahájení a povolení staveb domů (9 2022, 19.10.): Poklesy trhu domů včetně prodejů starších domů i nové výstaby jsou výraznější. S růstem úrokových sazeb nejprve oslabila poptávka a tím i prodeje starších i nových domů. Nová výstavba vzhledem k dlouhodobému převisu poptávky nad nabídkou ochlazení trhu odolávala, v posledních měsících se ale poklesy nevyhnuly ani tomuto segmentu trhu domů. 

Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky Philadelphie (10 2022, 20.10.): Regionální ekonomická aktivita je v recesi (byť v mírné) a i půlroční výhledy ukazují sotva stagnaci ekonomiky. Vůči září se má pokles ekonomické aktivity trochu zmírnit, má však zůstat malý. S útlumem ekonomické aktivity ale současně polevují i tlaky kapacit a tím i cen, aktuálně i s očekáváním do roku 2023. 

Prodeje starších resp. existujících domů (9 2022, 20.10.): Poklesy trhu domů včetně prodejů starších domů. Do pohybu lavinu útlumu rozjelo prudké zvyšování úrokových sazeb centrální bankou USA, kterou je Federální rezervní systém. To sebou nese i tak na ceny, který se zatím projevuje spíše pouze zmírněním jejich růstu. To sebou nese i to, na rozdíl od světové hospodářské a finanční krize 2008 - 2009, že vynucené prodeje domů v podobě vyvlastnění a prodejů domů pod cenou je minimum, což potvrzuje stabilitu trhu domů. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost regionální ekonomické aktivity i trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia