Očekávané makroekonomické události týdne 10. - 14.10. ČR: Trh práce i inflace zůstávají silné

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Měsíční zpráva trhu práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (9 2022, 10.10.) a index spotřebitelských cen CPI (9 2022, 11.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 10. - 14.10. České republiky. Růst ekonomiky sice pokračuje ve slábnutí, to je však mírné a růst zůstává silný, s ním i trh práce. I inflace zůstává u svých rekordních maxim, byť by měla v dalších kvartálech klesat.

Měsíční zpráva trhu práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (9 2022, 10.10.): Růst ekonomiky sice pokračuje ve slábnutí, to je však mírné a růst zůstává silný, s ním i trh práce. V dalších kvartálech by se mělo výrazněji projevit spojené působení vysoké inflace, úrokových sazeb, oslabení světové ekonomiky i nejistoty s Ukrajinskou krizí včetně nebezpečí útlumu dodávek energií a ekonomika by měla výrazněji oslabit. Hlavní scénář nepředvídá rozsáhlou a hlubokou krizi, proto by i pokles trhu práce měl být spíše mělký. 

Index spotřebitelských cen CPI (9 2022, 11.10.): Inflace zůstává u svých rekordních maxim, byť by měla v dalších kvartálech klesat. Hlavní otázkou zůstává, zda její pokles bude dostatečný a v zemi nezakořenila ve zvýšené podobě, což nadále hrozí. V takovém případě by centrální banka musela dále zvýšit již vysoké úrokové sazby. Důvodem znepokojení je letos vysoká i jádrová inflace, tedy růsty cen mimo volatilní položky energií a potravin, které nemá Česká národní banka pod kontrolou. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silný trh práce je příznivý pro akcie a korunu a nepříznivý pro dluhopisy. Vysoká inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia