Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 31.10. - 4.11. EMU: Růst HDP Itálie a eurozóny i ve třetím čtvrtletí silné, velmi silná inflace eurozóny i v říjnu vzrostla, prezidentka ECB Lagardeová pro další zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt Itálie (3Q 2022, 31.10.), hrubý domácí produkt eurozóny (3Q 2022, 31.10.), harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (10 2022, 31.10.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (3.11., 4.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 31.10. - 4.11. eurozóny. Růsty hrubého domácího produktu Itálie a eurozóny by i ve třetím čtvrtletí měly zůstat silné, byť růst ekonomiky eurozóny měl vykázat oslabení. Velmi vysoká inflace eurozóny a stále roste. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb.

HDP Itálie (3Q 2022, 31.10.): Růst hrubého domácího produktu Itálie by i ve třetím čtvrtletí měl zůstat silný. Překvapivě tak silná inflace, Ukrajinská krize, zvyšování úrokových sazeb ECB a oslabení světové ekonomiky příliš nezpomalily růst hospodářství ani ve třetím kvartálu roku. Přesto by růst ekonomiky měl v dalších čtvrtletích oslabit. 

HDP eurozóny (3Q 2022, 31.10.): Růst hrubého domácího produktu eurozóny by i ve třetím čtvrtletí měl zůstat silný. Navíc vůči předchozímu kvartálu by měl klesnout. Překvapivě však ani silná inflace, Ukrajinská krize, zvyšování úrokových sazeb ECB a oslabení světové ekonomiky ještě nestlačily hospodářství do stagnace. Výhled pro následující dva kvartály zůstává velmi slabý a tak zastavení růstu ekonomiky případně její pokles stále značně hrozí. 

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (10 2022, 31.10.): Velmi silná inflace eurozóny rostla i v říjnu. Pokračující růst cen energií i silný růst cen ropy zřejmě dále potáhnul růst cen výše, zvyšuje se však inflace i jiných cenových kategorií. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v uvozovací panelové diskusi na Ekonomické konferenci Latvijas Banky (centrální banka Lotyšska) 2022 (3.11.) a v přednášce organizované Eesti Pank (centrální banka Estonska) a věnované profesorovi Ragnarovi Nurksovi (4.11.): Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb. Důvodem je stále rostoucí již velmi silná inflace i na poměry eurozóny. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Růst hospodářství Itálie a eurozóny přes dílčí zpomalení má zůstat silný, což je příznivé pro akcie a euro a nepříznivé pro dluhopisy. Stále rostoucí silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i euro. Útlum monetární expanze eurozóny je příznivý pro euro a nepříznivý pro akcie a dluhopisy, byť vlivem kvantitativního uvolňování uplynulých dvou dekád je monetární politika stále značně expanzivní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia