Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 26. - 30.9. eurozóna: Indexy Ifo v září opět podle trhu slábly, prezidentka ECB Lagardeová potvrdí útlum expanze monetární politiky, silná inflace eurozóny robustně rostla i v září

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy podnikatelského sentimentu Ifo (9 2022, 26.9.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (26.9, 27.9. a 28.9.) a harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (9 2022, 30.9.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 26. - 30.9. eurozóny. Indexy Ifo mají v září opět klesnout. Lagardeová potvrdí utahování expanze monetární politiky a již velmi silná spotřebitelská inflace eurozóny robustně rostla i v září.

Indexy podnikatelského sentimentu Ifo (9 2022, 26.9.): Indexy Ifo mají v září opět klesnout. Oslabit mají podindexy současné situace i očekávání. Data potvrzují, že hospodářství stejně jako ekonomika eurozóny směřuje k stagnaci. Důvodem je hlavně energetická krize a s tím spojená slabost ekonomiky i v zahraničí. Navíc Evropská centrální banka kvůli silné inflace pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb. Ukrajinská krize k všem těmto jevům přispívá i nejistotou a riziky, které rovněž oslabují ekonomickou aktivitu. 

Uvozovací vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové ve slyšení ve Výboru ekonomických a monetárních záležitostí Evropského parlamentu v Bruselu (26.9), online účast Lagardeové v diskusi vysoké úrovně na téma “Jak by měly centrální banky odpovědět na výzvy finanční stability ve vztahu k digitalizaci finančních služeb?” na konferenci “Příležitosti a výzvy tokenizace financí: Jaká role pro centrální banky?” organizovaná centrální bankou Francie Banque de France v Paříži (27.9.) a účast Lagardeové v diskusi na Frankfurtském fóru k geoekonomice Spojené státy americké - Evropa organizované Atlantickou radou v partnerství s Atlantik-Brücke ve Frankfurtu (28.9.): Lagardeová potvrdí utahování expanze monetární politiky. Důvodem je velmi silná inflace. Francouzka navíc v posledním vystoupení uvedla, že inflační tlaky budou trvat déle. ECB chce úrokové sazby zvyšovat tak dlouho, dokud nebude jasné, že se přesvědčivě střednědobě vrátí k jejímu cíli 2,0 % a inflační očekávání budou stabilizována. 

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (9 2022, 30.9.): Již velmi silná spotřebitelská inflace eurozóny robustně rostla i v září. Silné poklesy cen ropy by ale měly již brzo přispět k útlumu inflace. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost podnikatelského klimatu je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Velmi expanzivní monetární politika je příznivá pro akcie a dluhopisy a je nepříznivá pro euro, trend je ale opačný. Velmi silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i euro.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia