Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 24. -28.10. eurozóna: Předstihové ukazatele eurozóny mají již v recesi dále oslabit, ECB má zvýšit úr. sazby o 75 bps, HDP Německa má oslabit k mírné recesi, HDP Francie poklesu odolává

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.10.2022
  |  
Josef Kvarda
PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (10 2022, 24.10.), Indexy Ifo podnikatelského klimatu Německa (10 2022, 25.10.), rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (27.10.), hrubý domácí produkt Německa (3Q 2022, 28.10.) a hrubý domácí produkt Německa (3Q 2022, 28.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 24. - 28.10. eurozóny. Předstihové ukazatele eurozóny mají již v pásmu recese dále oslabit i v říjnu. Trhy čekají, že ECB zvýší své hlavní úrokové sazby o 75 bps opět kvůli nečekaně silnému růstu inflace. Hrubý domácí produkt Francie za třetí kvartál odolává oslabování. Ekonomika Německa se naopak začátkem druhého pololetí podle trhu noří do mírné recese.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (10 2022, 24.10.): Předstihové ukazatele eurozóny mají již v pásmu recese dále oslabit i v říjnu.Recese zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity má meziměsíčně zesílit, avšak zůstat nízká. Odchylkami jsou aktivita služeb a ekonomiky v Německu, kde oslabení by se mělo promítat již v rámci větší recese i ve Francie, kde by měl pouze zmírňovat jejich mírný růst. 

Indexy Ifo firemního klimatu Německa (10 2022, 25.10.): Předstihové ukazatele eurozóny mají již v pásmu recese dále oslabit i v říjnu.V případě sentimentu německých firem předchozí měsíc, tedy v září, souhrnný index Ifo klesl již na minimum od května 2020, tedy v době oživení ze dna dosaženého prvním úderem koronavirové pandemie. Nálada je slabá hlavně velmi oslabeným očekáváním v příštích 6 měsících. Ztráty současné situace jsou zatím nízké, i když slabost ekonomiky je znát již nyní hlavně v obchodu a stavebnictví. Pády sentimentu jsou patrné ve všech hlavních odvětvích, tedy ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, obchodu a poněkud méně ve službách.

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (27.10.): Trhy čekají, že ECB zvýší své hlavní úrokové sazby o 75 bps opět kvůli nečekaně silnému růstu inflace.Lze předpokládat, že ECB bude monetární politiku utahovat ještě poté, co inflace bude kulminovat a začne klesat kvůli tomu, že banka situaci nemá pod kontrolou a je v řešení inflační krize pozadu. Navíc ekonomika nemluvě o trhu práce zatím odolávají a tak zatím ozvěny recese ECB nebrání věnovat se plně potlačování vysoké a stále rostoucí inflace.

Hrubý domácí produkt Francie (3Q 2022, 28.10.): Hrubý domácí produkt Francie za třetí kvartál odolává oslabování.Podle odhadu trhu by měl dokonce zrychlit, byť by měl zůstat slabší. Jedním z důvodů je fakt, že pilířem ekonomiky jsou služby, na něž současné tlaky recese doléhají méně, druhým faktorem je ačkoliv inflace překračující 6 % je rovněž vysoká, je současně i nejméně silná v celé Evropské unii.

Hrubý domácí produkt Německa (3Q 2022, 28.10.): Ekonomika Německa se podle trhu začátkem druhého pololetí noří do mírné recese. Ještě v prvním pololetí byl růst ekonomiky přes oslabení relativně solidní. Předstihové ukazatele signalizují v dalších kvartálech ještě zhoršování. Na dvoucifernou inflaci v Německu nejsou zvyklí, hrozí omezení a přídělový systém dodávek energií.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost předstihových indikátorů i růstu hlavních ekonomik jsou zprávy příznivé pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro euro, i když monetární politika stále zůstává expanzivní hlavně kvůli silnému nákupu cenných cenných papírů v minulosti.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia