Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 21. - 25.11. USA: Prodeje nových domů výrazně klesají, zápis Fedu naznačí trajektorii úrokových sazeb, Den díkůvzdání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových domů (10 2022, 23.11.), zápis centrální banky Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky (1.-2.11., 23.11.) a svátek Den díkůvzdání (24.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 21. - 25.11. Spojených států amerických. Prodeje nových domů ostře klesají. Fed na posledním listopadovém zasedání monetární politiky opět silně zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 75 bps. Finanční trhy budou během svátku Dne díkůvzdání zavřeny.

Prodeje nových domů (10 2022, 23.11.): Prodeje nových domů ostře klesají.Podobně silně ovšem klesají i prodeje starších resp. existujících domů či nová výstavba (zahájení a povolení staveb domů) hlavně kvůli silnému růstu úrokových sazeb. Trend by měl pokračovat i v roce 2023.

Zápis centrální banky Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky (1.-2.11., 23.11.): Fed na posledním listopadovém zasedání monetární politiky opět silně zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 75 bps.Naznačil zmírnění zvyšování úrokových sazeb stejně tak ovšem i možnost vyššího stropu současného cyklu zvyšování úrokových sazeb, než se centrální banka domnívala na předchozím zasedání v září. Poslední slabá data inflace za říjen potvrdila výhled zmírnění zvyšování úrokových sazeb i náznak, že jejich strop může ležet níže.

Den díkůvzdání (24.11.): Finanční trhy budou během svátku Dne díkůvzdání zavřeny.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy i zlato a je příznivé pro dolar.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia