Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 10. - 14.10. USA: Inflace a maloobchodní tržby slábnou, Fed však s doháněním inflačních restů nehodlá ustat s agresivním zvyšováním úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index cen producentů PPI (9 2022, 12.10.), zápis centrální banky, Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 20. - 21.9. (12.10.), index cen spotřebitelů CPI (9 2022, 13.10.) a maloobchodní tržby (9 2022, 14.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 10. - 14.10. Spojených států amerických. Inflace a maloobchodní tržby slábnou. Fed však s doháněním inflačních restů nehodlá ustat s agresivním zvyšováním úrokových sazeb, dokud inflace nebude přesvědčivě klesat k jeho cíli 2,0 %.

Index cen producentů PPI (9 2022, 12.10.): Inflace slábne. V produkční úrovni včetně jádrové složky bez cen potravin a energií. Prudký růst cen ropy v říjnu by tento trend měl přibrzdit, klíč ovšem stále vězí v tom, jak moc inflace letos a příští rok zpomalí. Trh zatím predikuje sice pokles inflace, stále však zvýšený růst cen (dle meziměsíčního odhadu). 

Zápis centrální banky, Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 20. - 21.9. (12.10.): Fed na zasedání překvapil hlavně nečekaným zvýšením výhledu zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby, do konce roku, tedy několik měsíců nově očekává zvýšení až o jeden procentní bod silnější než dle předchozí projekce v červnu. Aktuální cíl zní 3,00 - 3,25 % a na konci roku nyní Fed považuje za optimum mít úrokovou sazbu ve výši přibližně 4,4 %. V makroekonomických projekcích centrální banka taky snížila výhled růstu ekonomiky a navýšila výhled míry nezaměstnanosti i inflace, tedy výhled je méně příznivý. Monetární politika Fedu je určena dvěma cíli, plnou zaměstnaností a stabilní nízkou inflací, kdy právě tento cíl má nyní plnou prioritu Fedu. Fed ustane se zvyšováním úrokových sazeb, jakmile bude věřit, že inflace klesá ze svých aktuálních silných úrovní dostatečně silně na to, aby věřil, že se na cíl 2 % střednědobě dostane. Zatím na tento moment teprve čekáme. Obezřetnost Fedu souvisí i s tím, že i jemu vysokorychlostní inflační vlak v posledním roce řádně ujel a vzhledem k zásadnímu základu jeho fungování, kredibilitě, která nezvládnutím inflace byla poškozena. 

Index cen spotřebitelů CPI (9 2022, 13.10.): Inflace slábne podobně jako v případě produkčních cen s jedním rozdílem. Pokles jádrové inflace v obchodech jde ztuha, meziměsíční růstová dynamika stále odpovídá silné inflaci kolem 6 - 7 %, aktuální meziroční růst cen na spotřebitelské úrovni se pohybuje na 8,3 % resp. 6,3 % v případě inflačního jádra (bez cen potravin a energií). Inflace i pouze mírný dezinflační trend není něco, s čím by byl Fed spokojen, tedy výrazné zvyšování úrokových sazeb ochlazující poptávku i růst cen by mělo minimálně do konce tohoto roku ještě pokračovat. 

Maloobchodní tržby (9 2022, 14.10.): Spotřeba domácností slábne. Sice meziroční růsty nominálních maloobchodních tržeb se pohybují kolem 8 %, ty však zcela maže podobně vysoká inflace. Spotřebitelský sentiment s přímým vlivem na výdaje domácností je potlačen tak jako v Evropě hlavně silnou inflací, vysokými úrokovými sazbami a s tím plynoucími hospodářskými nejistotami. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar i zlato. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivé pro dolar. Slabost spotřeby domácností je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia