Očekávané makroekonomické a finanční události 19. - 25.9. USA: Trh domů má pokračovat poklesem, Fed podle trhu zvýší cíl hlavní úrokové sazby o 75 bps

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Zahájení a povolení staveb domů (8 2022, 20.9.), prodeje starších resp. existujících domů (8 2022, 21.9.) a rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a makroekonomické projekce (21.9.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 19. - 23.9. Spojených států amerických. Trh domů pokračuje poklesem. Fed má podle trhu zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75 bps.

Zahájení a povolení staveb domů (8 2022, 20.9.): Trh domů pokračuje poklesem. Oslabení vyvolané hlavně zvyšováním úrokových sazeb a tím snížením poptávky po domech prodražením hypotečních úvěrů přeskočilo i do segmentu nové výstavby, do zahájení staveb domů. Objem stavebních povolení je ale stále silný. 

Prodeje starších resp. existujících domů (8 2022, 21.9.): Trh domů pokračuje poklesem. Trend bude patrně pokračovat vzhledem k pokračujícímu růstu hypotečních úrokových sazeb. Navíc regulátor peněžního trhu Fed signalizuje pokračování navíc silného zvyšování úrokových sazeb. Pád poptávky na trhu starších/existujících domů vede k růstu nabídky domů. Ceny domů stále rostou, ale jejich růst zpomaluje. 

Rozhodnutí centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a makroekonomické projekce (21.9.): Fed má podle trhu zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75 bps. Fed signalizuje pokračování navíc silného zvyšování úrokových sazeb, přestože utaženější monetární politika již je v ekonomice značně cítit, zejména na trhu domů, ale i v páteři hospodářství, maloobchodu či ve zpracovatelském průmyslu a rovněž i inflace kulminuje pokud již neklesá. Přesto Fed ví, že zcela nezachytil tuto inflační vlnu, potřebuje ji dostat pod kontrolu. Ví, že klířová ohniska inflace, spotřebitelský sentiment, služby a trh práce s inflačním růstem mezd stále vykazují sílu a tím i inflační potenciál. I zde centrální banka požaduje ochlazení, aby si byla jista zvládnutím inflačního nebezpečí, tj. že inflace bude rozhodně klesat ze svých současných vysokých úrovní a stabilizuje se u cíle Fedu 2,0 %. To je důležitý moment, protože ochlazení zmíněných ohnisek inflačního požáru je těžký úkol i vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovních sil vedoucí firmy k udržování i nevyužitých a méně produktivních kapacit pracovních sil s výhlidkou jejích využití v potenciální nové růstové fázi hospodářského cyklu. Zvyšování úrokových sazeb tak může pokračovat déle a více hluboko do pásma restrikce, tedy v úrovních kdy utlumují ekonomickou aktivitu s jejich delším setrváním v tomto teritoriu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů je příznivá pro dluhopisy a zlato a je nepříznivá pro akcie a dolar. Silné zvyšování úrokových sazeb je příznivé pro dolar a je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia