Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu. Index sentimentu ekonomických očekávání sice meziměsíčně nečekaně vzrostl, ale vzhledem k dalšímu ostrému pádu indexu sentimentu současné ekonomické situace tak ve skutečnosti očekávání dále oslabilo. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v říjnu ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o něco méně, než čekali v září. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa nečekaně posílil 2,7 bodů na - 59,2 bodů z - 61,9 bodů v září, trh čekal jeho pokles na - 65,7 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa oslabil nečekaně ostře, 11,7 bodů na - 72,2 bodů z - 60,5 bodů v září, trh čekal jeho o dost méně výrazný pokles na - 68,0 bodů.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (10 2022, body)


Skutečnost: - 59,2
Očekávání:   - 65,7 
Předchozí:    - 61,9

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (10 2022, body)

Skutečnost: - 72,2
Očekávání:   - 68,0
Předchozí:    - 60,5

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu. Index sentimentu ekonomických očekávání sice meziměsíčně nečekaně vzrostl, ale vzhledem k dalšímu ostrému pádu indexu sentimentu současné ekonomické situace tak ve skutečnosti očekávání dále oslabilo. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v říjnu ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o něco méně, než čekali v září. 

Inflační očekávání eurozóny vůči září dále silně oslabila. 

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v říjnu potvrdily další výrazné oslabení ekonomického sentimentu. Index sentimentu ekonomických očekávání sice meziměsíčně nečekaně vzrostl, ale vzhledem k dalšímu ostrému pádu indexu sentimentu současné ekonomické situace tak ve skutečnosti očekávání dále oslabilo. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v říjnu ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o něco méně, než čekali v září. 

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia