Makroekonomické události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky (27. - 28.7.) potvrdil očekávání redukce ultraexpanze monetární politiky ještě letos, rovněž ale klidnější posouzení inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání rozhodnutí monetární politiky včetně cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate a kvantitativního uvolňování centrální banky USA Federálního rezervního systému 27. - 28.7. ukázal většinový výhled bankéřů, že první fáze redukce ultraexpanzivní monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování nastane ještě letos. Fed ale rovněž možná poněkud překvapivě vzhledem k opakovaně nebývale silné inflaci naznačil větší shovívavost vůči růstu cen. Fed na zasedání přiznal progres naplňování přiblížení cílům centrální banky plné zaměstnanosti a inflace 2 %. Termín významný progres k těmto cílům je spouští první fáze redukce ultraexpanzivní monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování. K tomu by mělo dojít ve druhém pololetí 2021. Zvyšování úrokových sazeb Fed projektuje od roku 2023. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Zápis zasedání rozhodnutí monetární politiky včetně cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate a kvantitativního uvolňování centrální banky USA Federálního rezervního systému 27. - 28.7. (Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed zohlednil pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti. Rovněž naznačil další zlepšení sektorů nejvíce postižených pandemií. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny.

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Mnoho bankéřů poukázalo na to, že největšími kontributory současných růstů inflačních ukazatelů je hrstka sektorů nejvíce zasažených dočasnými limity nabídky nebo sektorů v kterých se cenové úrovně odrážely výše z úrovní deprese s tím jak ekonomika pokračovala v znovuotevírání. S výhledem budoucnosti bankéři obecně čekali, že inflační tlaky zmírní s tím, jak efekt těchto dočasných faktorů ochabuje.

Monetární politika: Většina bankéřů čekala, že hospodářství bude pokračovat v pokroku k cílům (inflace 2 % a plné zaměstnanosti) a za předpokladu, že ekonomika se vyvíjí obecně jak čekají soudili, že podmínka nastavená v řízení výkonného výboru  nákupu aktiv by mohla být dosažena tento rok. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zápis zasedání rozhodnutí monetární politiky včetně cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate a kvantitativního uvolňování centrální banky USA Federálního rezervního systému 27. - 28.7. ukázal většinový výhled bankéřů, že první fáze redukce ultraexpanzivní monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování nastane ještě letos. Fed ale rovněž možná poněkud překvapivě vzhledem k opakovaně nebývale silné inflaci naznačil větší shovívavost vůči růstu cen. Fed na zasedání přiznal progres naplňování přiblížení cílům centrální banky plné zaměstnanosti a inflace 2 %. 

Fed již v červnu oznámil zahájení diskuse prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení objemu kvantitativního uvolňování (QE). K té je podle centrální banky potřeba dosažení podstatného pokroku k dosažení cílů Fedu inflace 2 % a plné zaměstnanosti. Komentáře Fedu tak signalizují pokrok nejen ekonomiky ale i k redukci QE a potvrzují naše očekávání termínu zahájení redukce QE ve druhém pololetí 2021. Projekce z předchozího červnového zasedání monetární politiky včetně úr. sazeb a QE Fedu rovněž ukazují, že na zvyšování cíle Federal Funds Rate se nebude čekat mnoho let, ale možná jen roky 2. Zvyšování úrokových sazeb Fed projektuje od roku 2023. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech včetně nulových úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia