Makroekonomické události USA: Zápis Fedu (zasedání monetární politiky 20. - 21.9.) potvrdil trvající nespokojenost centrální banky s vysokou inflací a signály dalšího zvyšování úrokových sazeb do pásma restrikce ekonomické aktivity

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, v zápisu k rozhodnutí monetární politiky 20. - 21.9. (na kterém podle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75 bps, překvapivě silně však navýšila výhled optima jejího zvýšení do konce roku 2022 o jeden procentní bod) potvrdila trvající nespokojenost centrální banky s vysokou inflací a signály dalšího zvyšování úrokových sazeb do pásma restrikce ekonomické aktivity. Nepříznivou zprávou pro ekonomickou aktivitu je i skutečnost, že Fed případné zmírnění své agresivní kampaně zvyšování úrokových sazeb váže vedle zmírnění inflace i k oslabení trhu práce. Oslabení trhu práce může být velmi těžký úkol vyžadující déle vyšší úrokové sazby.

Rozbor, důležité komentáře

Trh práce: Bankéři soudili, že oslabení trhu práce bude potřeba k zmírnění tlaku na mzdy a ceny směrem výše. 

Inflace: Bankéři uváděli, že současná inflační data obecně vyšla nad očekáváním a že tak inflace klesá pomaleji, než původně čekali. Cenové tlaky zůstáva zůstávaly zvýšené a přetrvávaly v širokém pásmu produkčních kategorií. Ceny energií v posledních měsících klesly, ale zůstávaly významně významně vyšší, než v roce 2021. Rizika cen energií na horní stranu zůstávala. Řada bankéřů uváděla, že spirála mzdy - ceny se ještě nerozvinula, zmiňovala však, že její možný výskyt jako riziko. 

Monetární politika: Ve světle plošné a neakceptovatelně vysoké míry inflace, zprávy mezi zasedáními (Fedu monetární politiky) vyšší než očekávané inflace a rizik inflačního výhledu na horní stranu, bankéři poznamenávali, že záměrně posunutí do restriktivní polohy (monetární) politiky v krátkém období je konzistentní s úvahami risk - managementu. Mnoho bankéřů zdůrazňovalo, že náklad podniknutí nedostatečné akce ke snížení inflace pravděpodobně převyšuje náklad podniknutí akce příliš. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, v zápisu k rozhodnutí monetární politiky 20. - 21.9. (na kterém podle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 75 bps, překvapivě silně však navýšila výhled optima jejího zvýšení do konce roku 2022 o jeden procentní bod) potvrdila trvající nespokojenost centrální banky s vysokou inflací a signály dalšího zvyšování úrokových sazeb do pásma restrikce ekonomické aktivity. Nepříznivou zprávou pro ekonomickou aktivitu je i skutečnost, že Fed případné zmírnění své agresivní kampaně zvyšování úrokových  sazeb váže vedle zmírnění inflace i k oslabení trhu práce. Oslabení trhu práce může být velmi těžký úkol vyžadující déle vyšší úrokové sazby. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia