Makroekonomické události USA: Spotřebitelský sentiment (Conference Board) v květnu oslabil méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu k dubnu oslabil méně, než se očekávalo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu klesl na 102,3 bodů z 103,7 bodů (revize zvýšení z 101,3 bodů) v dubnu, trh čekal jeho pokles až na 99,0 bodů. Pokles indexu byl dán hlavně oslabením podindexu současné situace, když podindex (půlročních) očekávání lehce klesl. Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2023, v bodech)

Skutečnost: 102,3
Očekávání:    99,0
Předchozí:   103,7 (revize z 101,3)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu k dubnu oslabil méně, než se očekávalo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Pokles indexu byl dán hlavně oslabením podindexu současné situace, když podindex (půlročních) očekávání lehce klesl. Nejvýznamnější pohyb nastal ve složce hodnocení současné situace, když se podstatně snížil optimismus trhu práce, ten však celkově stále trvá a podpírá spotřebitelský sentiment. Optimistické současné hodnocení ekonomiky se zlepšilo. V případě hodnocení očekávání se lehce zvýšil pesimismus hodnocení ekonomiky, naopak se mírně snížil pesimismus trhu práce, zatímco se lehce zvýšil optimismus vyhlídek příjmů domácností. 

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu k dubnu oslabil méně, než se očekávalo. Silná inflace omezuje finanční stabilitu a sílu domácností a současně nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Celkově lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky kvůli silné inflaci, restrikci monetární politiky ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu s nepříznivým dopadem na ekonomiku. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, míra restrikce monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia