Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace v srpnu oslabila méně, než se čekalo, jádrová inflace překvapivě silně vzrostla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.09.2022
  |  
Josef Kvarda
V srpnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) oslabila méně, než se čekalo. Důvodem jen drobného meziměsíčního růstu spotřebitelských cen je další prudké oslabení hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Její rovněž robustní jádrová složka bez cen potravin a energií překvapivě silně vzrostla hlavně silným růstem cen kategorií bydlení resp. nájmů. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně nečekaně vzrostl 0,1 %, trh čekal naopak jeho malý pokles 0,1 % po jeho stagnaci v červenci. Jeho meziroční růst klesl méně, než se čekalo na 8,3 % z 8,5 % % v červenci, trh čekal jeho větší pokles na 8,1 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl o dost nad očekáváním ekonomů, tedy 0,6 %, nad očekáváním trhu 0,3 % po jeho růstu 0,3 % v červenci. Na meziroční úrovni jeho růst vzrostl víc, než se čekalo, tedy na 6,3 % z 5,9 % v červenci, trh čekal jeho menší růst na 6,1 %. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

USA: Index CPI (8 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,1 %
Očekávání:  - 0,1%
Předchozí:      0 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,6 %
Očekávání:    0,3 %
Předchozí:     0,3 %

USA: Index CPI (8 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  8,3 % 
Očekávání:   8,1 %
Předchozí:    8,5 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 6,3 % 
Očekávání:  6,1 %
Předchozí:   5,9 %

Rozbor: V srpnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) oslabila méně, než se čekalo. Důvodem jen drobného meziměsíčního růstu spotřebitelských cen je další prudké oslabení hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Její rovněž robustní jádrová složka bez cen potravin a energií překvapivě silně vzrostla hlavně silným růstem cen kategorií bydlení resp. nájmů. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku. 

Meziměsíční vývoj: Ceny benzínu v srpnu propadly 10,6 % po poklesu 7,7 % v červenci. Pokles cen energií byl ale méně silný, pouze 5,5 % po poklesu 4,6 % v červenci, neboť v srpnu vzrostly ceny zemního plynu a elektřiny 3,5 % (po poklesu 3,6 % v červenci) resp. 1,5 % (po růstu 1,6 % v červenci). Silným růstem pokračují ceny potravin, meziměsíčně 0,8 % po růstu 1,1 % v červenci. Ceny kategorie bydlení meziměsíčně vzrostly 0,7 % po růstu 0,5 % v červenci. 

Meziroční vývoj: Meziroční růst cen energií se tak snížil na 23,8 % z 32,9 % v červenci. Meziroční růst cen potravin dosáhl 11,4 %, což je maximum od května roku 1979. 

Největšími tahouny meziroční inflace zůstávají ceny služeb bez cen energií růstem 6,1 % a příspěvkem 3,4 procentního bodu (nejvíce ceny kategorie bydlení růstem 6,2 % a příspěvkem 2,0 procentního bodu). Druhým největším kontributorem meziroční inflace jsou ceny energií příspěvkem 2,1 procentního bodu a ceny potravin příspěvkem 1,5 procentního bodu. 

Hodnocení: V srpnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) oslabila méně, než se čekalo. Důvodem jen drobného meziměsíčního růstu spotřebitelských cen je další prudké oslabení hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Její rovněž robustní jádrová složka bez cen potravin a energií překvapivě silně vzrostla hlavně silným růstem cen kategorií bydlení resp. nájmů. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku. 

Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia