Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) v srpnu vzrostla trochu víc, než se čekalo, jádrová inflace rovněž lehce nad očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.09.2023
  |  
Josef Kvarda
Spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen CPI) Spojených států amerických v srpnu vzrostla trochu víc, než se čekalo, jádrová inflace rovněž lehce překonala očekávání. Meziroční růsty cen včetně jádrové inflace ale zůstávají zvýšené až silné, když stále ještě značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Jádrová inflace ještě do května neprokazovala pokračování dezinflačního trendu, během léta ale i ona slábne. Fed dosud dále utahoval monetární politiku zvyšováním úrokových sazeb. Ty již byly ještě během druhého pololetí 2022 navýšeny do pásma restrikce (snižují ekonomickou aktivitu). Nyní však centrální banka zvažuje a podle trhu i nastolí, tak jako na předminulém zasedání v červnu opět jejich stagnaci. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl podle očekávání silně 0,6 % po růstu 0,2 % v červenci. Jeho meziroční růst vzrostl trochu víc, než se čekalo až na 3,7 % z 3,2 % v červenci, trh čekal jeho růst jen na 3,6 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl trochu víc, než čekal trh, 0,3 % po růstu 0,2 % v červenci, trh jej čekal 0,2 %. Na meziroční úrovni jeho růst klesl podle očekávání trhu až na 4,3 % z 4,7 % v červenci. Fed čeká, že silná inflace kvůli náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemie a s tím související energetické krizi a silnému růstu cen ropy i v důsledku Ukrajinské krize by se měla snižovat již letos blízko k 2procentnímu cíli Fedu a normálu. Fed svoji restriktivní monetární politiku centruje hlavně podle trvale silné inflace.

USA: Index CPI (8 2023, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,6 %
Očekávání:    0,6 %
Předchozí:     0,2 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2023, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost: 0,3 %
Očekávání:  0,2 %
Předchozí:   0,2 %

USA: Index CPI (8 2023, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 3,7 %
Očekávání:  3,6 %
Předchozí:   3,2 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2023, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 4,3 %
Očekávání:  4,3 %
Předchozí:   4,7 %

Spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen CPI) Spojených států amerických v srpnu vzrostla trochu víc, než se čekalo, jádrová inflace rovněž lehce překonala očekávání. Meziroční růsty cen včetně jádrové inflace ale zůstávají zvýšené až silné, když stále ještě značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Jádrová inflace ještě do května neprokazovala pokračování dezinflačního trendu, během léta ale i ona slábne. Fed dosud dále utahoval monetární politiku zvyšováním úrokových sazeb. Ty již byly ještě během druhého pololetí 2022 navýšeny do pásma restrikce (snižují ekonomickou aktivitu). Nyní však centrální banka zvažuje a podle trhu i nastolí, tak jako na předminulém zasedání v červnu opět jejich stagnaci. Fed čeká, že silná inflace kvůli náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemie a s tím související energetické krizi a silnému růstu cen ropy i v důsledku Ukrajinské krize by se měla snižovat již letos blízko k 2procentnímu cíli Fedu a normálu. Fed svoji restriktivní monetární politiku centruje hlavně podle trvale silné inflace. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia