Makroekonomické události USA: Silná produkční inflace (PPI) v červnu o dost překonala očekávání trhu, jádrová inflace potvrzuje pokles

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v červnu silná produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) o dost překonala očekávání trhu. Její jádrová složka bez cen potravin a energií ale naplnila očekávání trhu jejího poklesu, byť o něco méně. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží u svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index opět nečekaně silně vzrostl 1,1 %, trh čekal jeho růst jen 0,8 %. Odchylka od tržního očekávání je ještě větší kvůli revizi a jeho zvýšení za květen na 0,9 % z 0,8 %. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl rovněž silně, byť méně, než čelní index, resp. než čekal trh, 0,4 %. Trh čekal jeho zvýšení až 0,5 %. Data ale odpovídají očekávání trhu vzhledem k revizi a jeho zvýšení květnového růstu z 0,5 % na 0,6 %. Meziročně růst indexu PPI překvapivě vzrostl na 11,3 % z 10,9 % (revize a jeho zvýšení z 10,8 %) v květnu, trh čekal jeho snížení na 10,7 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií sestoupil o něco méně, než se čekalo na 8,2 % z 8,3 % v květnu, trh čekal jeho větší pokles až na 8,1 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky, silný růst cen energií). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhla výše Ukrajinská krize. Jádrová inflace ale vykazuje pokles. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022.

USA: Index PPI (6 2022, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:  1,1 %
Očekávání:    0,8 %
Předchozí:     0,9 % (revize z 0,8 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,4 %
Očekávání:     0,5 %
Předchozí:      0,6 % (revize z 0,5 %)

USA: Index PPI (6 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  11,3 %
Očekávání:    10,7 %
Předchozí:     10,9 % (revize z 10,8 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  8,2 %
Očekávání:   8,1 %
Předchozí:    8,3 %

Ve Spojených státech amerických v červnu silná produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) o dost překonala očekávání trhu. Její jádrová složka bez cen potravin a energií ale naplnila očekávání trhu jejího poklesu, byť o něco méně. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží u svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky, silný růst cen energií). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhla výše Ukrajinská krize. Jádrová inflace ale vykazuje pokles. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia