Makroekonomické události USA: Růst zaměstnanosti v září poněkud zpomalil, decentně méně, než se čekalo, míra nezaměstnanosti nečekaně klesla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických ve třetím čtvrtletí stále rostla silně, poněkud víc, než se čekalo, i když její růst zpomaluje. Stále jde pouze o náznaky ochlazení trvale velmi silného trhu práce. Těmi jsou třeba o něco méně robustní růst mezd. Vyčerpané kapacity silně rostoucího trhu práce s mírou nezaměstnanosti kolísající kolem svých multidekádních minim se silným růstem mezd nicméně trvají, trh práce zůstává velmi silný. Růst zaměstnanosti v září poněkud klesl, byť méně, než čekal trh, na 263 000, trh čekal její růst 250 000. Kvůli revizím zvýšení za červenec ale data změn zaměstnanosti překonala očekávání víc. Červencový růst byl zvýšen o 11 000 na 537 000 z 526 000. Celkově tak v období červenec - září růst zaměstnanosti překonal očekávání o 24 000, tedy o 8 000/měsíc. Míra nezaměstnanosti nečekaně klesla na 3,5 % ze srpnových 3,7 %, trh čekal její stagnaci na srpnové hladině 3,7 %. Míra nezaměstnanosti kolísá kolem svých multidekádních maxim. Meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy podle očekávání trhu staganoval na srpnových 0,3 %. V meziročním srovnání její růst klesl o něco víc, než čekal trh na 5,0 % ze srpnových 5,2 %, trh čekal jeho snížení jen na 5,1 %. Trend růst nominální mzdy oslabil. V reálném vyjádření ale silně slábne kvůli vysoké inflaci. Vůči srpnu zaměstnanost oslabila hlavně ve veřejném sektoru. S oživením ekonomiky a otevíráním škol se nezaměstnaní a lidé mimo evidenci pracovní síly včetně rodičů starajících se o děti vrací přímo do zaměstnání. Řada odvětví již dokázala zaměstnanost navýšit vůči období úderem koronavirové pandemie. Trh práce se tak již nachází v pásmu plné zaměstnanosti, ekonomika je tím připravena pro zvyšování úrokových sazeb. Data ale současně potvrzují, že i přes slábnoucí ekonomiku, kterou zvýšené úrokové sazby zpomalují trh práce stále roste velmi silně. To je ještě důsledek probíhajícího otevírání ekonomiky, strukturálního nedostatku pracovní síly, kdy se firmy obávají nepřijít o zaměstnance i při nižší poptávce kvůli potenciálním potížím s doplněním jejich stavu při obratu ekonomického cyklu. S tím související silný pokles produktivity práce a silný růst mezd a jednotkových pracovních nákladů se tak jednoznačně promítá do silnější inflace. Vysokoinflační prostředí firmám umožňuje ceny zvyšovat více, než obvykle. Data potvrzují potřebu zvýšit úrokové sazby více pro to, aby centrální banka trvaleji snížila inflaci. Na druhou stranu vysoká inflace a jí vyvolané silnější zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem, oslabují ekonomickou aktivitu a tím i trh práce. Růst zaměstnanosti by tak měl ve druhém pololetí 2022 pokračovat slábnutím.

USA: Počet pracovních míst mimo zemědělství (9 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:     263 000
Očekávání:      250 000
Předchozí:       315 000 (8 2022), 537 000 (7 2022 revize z 526 000)

USA - Míra nezaměstnanosti (9 2022)

Skutečnost:     3,5 %
Očekávání:      3,7 %
Předchozí:       3,7 %

Rozbor: Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických ve třetím čtvrtletí stále rostla silně, poněkud víc, než se čekalo, i když její růst zpomaluje. Stále jde pouze o náznaky ochlazení trvale velmi silného trhu práce. Těmi jsou třeba o něco méně robustní růst mezd. Vyčerpané kapacity silně rostoucího trhu práce s mírou nezaměstnanosti kolísající kolem svých multidekádních minim se silným růstem mezd nicméně trvají, trh práce zůstává velmi silný. 

Kvůli revizím zvýšení za červenec ale data změn zaměstnanosti překonala očekávání víc. Celkově tak v období červenec - září růst zaměstnanosti překonal očekávání o 24 000, tedy o 8 000/měsíc.

Míra nezaměstnanosti kolísá kolem svých multidekádních maxim. 

Meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy podle očekávání trhu staganoval na srpnových 0,3 %. V meziročním srovnání její růst klesl o něco víc, než čekal trh na 5,0 % ze srpnových 5,2 %, trh čekal jeho snížení jen na 5,1 %. Trend růst nominální mzdy oslabil. V reálném vyjádření ale silně slábne kvůli vysoké inflaci. 

Vůči srpnu zaměstnanost oslabila hlavně ve veřejném sektoru. 

Hodnocení: Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických ve třetím čtvrtletí stále rostla silně, poněkud víc, než se čekalo, i když její růst zpomaluje. Stále jde pouze o náznaky ochlazení trvale velmi silného trhu práce. Těmi jsou třeba o něco méně robustní růst mezd. Vyčerpané kapacity silně rostoucího trhu práce s mírou nezaměstnanosti kolísající kolem svých multidekádních minim se silným růstem mezd nicméně trvají, trh práce zůstává velmi silný. 

S oživením ekonomiky a otevíráním škol se nezaměstnaní a lidé mimo evidenci pracovní síly včetně rodičů starajících se o děti vrací přímo do zaměstnání. Řada odvětví již dokázala zaměstnanost navýšit vůči období úderem koronavirové pandemie. Trh práce se tak již nachází v pásmu plné zaměstnanosti, ekonomika je tím připravena pro zvyšování úrokových sazeb. 

Data ale současně potvrzují, že i přes slábnoucí ekonomiku, kterou zvýšené úrokové sazby zpomalují trh práce stále roste velmi silně. To je ještě důsledek probíhajícího otevírání ekonomiky, strukturálního nedostatku pracovní síly, kdy se firmy obávají nepřijít o zaměstnance i při nižší poptávce kvůli potenciálním potížím s doplněním jejich stavu při obratu ekonomického cyklu. S tím související silný pokles produktivity práce a silný růst mezd a jednotkových pracovních nákladů se tak jednoznačně promítá do silnější inflace. Vysokoinflační prostředí firmám umožňuje ceny zvyšovat více, než obvykle. Data potvrzují potřebu zvýšit úrokové sazby více pro to, aby centrální banka trvaleji snížila inflaci. Na druhou stranu vysoká inflace a jí vyvolané silnější zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem, oslabují ekonomickou aktivitu a tím i trh práce. Růst zaměstnanosti by tak měl ve druhém pololetí 2022 pokračovat slábnutím. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia