Makroekonomické události USA: Robustní růst zaměstnanosti v 4. kvartálu mírně nedosáhla na očekávání, míra nezaměstnanosti nečekaně stagnovala

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.03.2024
  |  
Josef Kvarda
Silný růst zaměstnanosti v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v 4. kvartálu těsně nedosáhl na očekávání. Nízká míra nezaměstnanosti nečekaně stagnovala, až měla lehce vzrůst. Vyčerpané kapacity stále silně rostoucího trhu práce s mírou nezaměstnanosti kolísající kolem svých multidekádních minim s robustním růstem mezd trvají. Trh práce zůstává velmi silný, navíc stále značně posiluje. Silný růst zaměstnanosti v prosinci 216 000 překonal očekávání 170 000. Kvůli revizím snížení za listopad a říjen kumulativně snižujících růst zaměstnanosti o 71 000 data změn zaměstnanosti ale růst zaměstnanosti v období říjen - prosinec zaostal za očekáváním. Listopadový růst byl totiž revizí snížen o 26 000 na 173 000 z 199 000 a růst zaměstnanosti za říjen byl revizí snížen o 45 000 na 105 000 z 150 000. Celkově tak v období říjen - prosinec růst zaměstnanosti zaostal za očekáváním o 25 000, tedy zhruba o 8 333/měsíc. Míra nezaměstnanosti nečekaně stagnovala na listopadových 3,7 %, ač trh čekal její lehké zvýšení na 3,8 %. Míra nezaměstnanosti kolísá kolem svých multidekádních minim. Růst nominálních mezd zůstává robustní. Většina hlavních odvětví již dokázala zaměstnanost navýšit vůči období úderem koronavirové pandemie. Trh práce se tak nachází v pásmu plné zaměstnanosti. Data ale současně potvrzují, že i přes slábnoucí ekonomiku, kterou zvýšené úrokové sazby zpomalují růst trhu práce slábne jen drobně a zůstává silný. To je ještě důsledek probíhajícího otevírání ekonomiky, strukturálního nedostatku pracovní síly, kdy se firmy obávají nepřijít o zaměstnance i při nižší poptávce kvůli potenciálním potížím s doplněním jejich stavu při obratu ekonomického cyklu. Vysoké úrokové sazby centrální banky, Federálního rezervního systému, oslabují ekonomickou aktivitu a tím i trh práce. Růst zaměstnanosti by tak měl v roce 2024 pokračovat slábnutím.

USA: Počet pracovních míst mimo zemědělství (12 2023, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost: 216 000
Očekávání:  170 000
Předchozí:   173 000 (11 2023 revize snížení z 199 000), 105 000 (10 2023 revize snížení z 150 000)

USA - Míra nezaměstnanosti (12 2023)

Skutečnost: 3,7 %
Očekávání:  3,8 %
Předchozí:   3,7 %

Silný růst zaměstnanosti v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v 4. kvartálu těsně nedosáhl na očekávání. Nízká míra nezaměstnanosti nečekaně stagnovala, až měla lehce vzrůst. Vyčerpané kapacity stále silně rostoucího trhu práce s mírou nezaměstnanosti kolísající kolem svých multidekádních minim s robustním růstem mezd trvají. Trh práce zůstává velmi silný, navíc stále značně posiluje. Míra nezaměstnanosti kolísá kolem svých multidekádních minim. Růst nominálních mezd zůstává robustní. Většina hlavních odvětví již dokázala zaměstnanost navýšit vůči období úderem koronavirové pandemie. Trh práce se tak nachází v pásmu plné zaměstnanosti. Data ale současně potvrzují, že i přes slábnoucí ekonomiku, kterou zvýšené úrokové sazby zpomalují růst trhu práce slábne jen drobně a zůstává silný. To je ještě důsledek probíhajícího otevírání ekonomiky, strukturálního nedostatku pracovní síly, kdy se firmy obávají nepřijít o zaměstnance i při nižší poptávce kvůli potenciálním potížím s doplněním jejich stavu při obratu ekonomického cyklu. Vysoké úrokové sazby centrální banky, Federálního rezervního systému, oslabují ekonomickou aktivitu a tím i trh práce. Růst zaměstnanosti by tak měl v roce 2024 pokračovat slábnutím.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia