Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v září klesly poosmé v řadě, trochu méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v září v anualizovaném vyjádření meziměsíčně opět klesly, poosmé v řadě, trochu méně, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně opět klesly, na 4 710 000 z 4 780 000 (revize snížení z 4 800 000). Pokles byl o trochu menší, než čekal trh, který čekal jejich o něco větší pokles na 4 700 000. Meziměsíčně tak klesly 1,5 % po poklesu 0,8 % (revize snížení z poklesu 0,4 %) v srpnu. Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 23,8 % z 20,2 % v srpnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 127 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl třetí měsíc v řadě na 7,7 % z 9,5 % v červnu. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (9 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 4 710 000
Očekávání:  4 700 000
Předchozí:   4 780 000 (revize z 4 800 000)

USA: Prodeje starších/existujících domů (9 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 1,5 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 0,8 % (revize z - 0,4 %)

Rozbor: Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v září v anualizovaném vyjádření meziměsíčně opět klesly, poosmé v řadě, trochu méně, než se čekalo. 

Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 23,8 % z 20,2 % v srpnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 127 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl třetí měsíc v řadě na 7,7 % z 9,5 % v červnu. 

Hodnocení: Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v září v anualizovaném vyjádření meziměsíčně opět klesly, poosmé v řadě, trochu méně, než se čekalo. 

Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia