Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v srpnu posedmé v řadě oslabily, tentokrát mírně o dost méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v srpnu v anualizovaném vyjádření meziměsíčně opět klesly, posedmé v řadě, tentokrát mírně a navíc značně méně, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně opět klesly, tentokrát mírně na 4 800 000 z 4 820 000 (revize zvýšení z 4 810 000). Pokles byl o dost menší, než čekal trh, který čekal jejich značně větší pokles na 4 700 000. Meziměsíčně tak klesly 0,4 % po poklesu 5,5 % (revize snížení z poklesu 5,4 %) v červenci. Meziroční pokles jejich prodejů oslabil na 19,9 % z 20,1 % v červenci. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 126 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl třetí měsíc v řadě na 7,7 % z 9,5 % v červenci. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (8 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 4 800 000
Očekávání:  4 700 000
Předchozí:   4 820 000 (revize z 4 810 000)

USA: Prodeje starších/existujících domů (8 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 0,4 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 5,7 % (revize z - 5,5 %)

Rozbor: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v srpnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět klesly, posedmé v řadě, tentokrát mírně a navíc značně méně, než se čekalo. 

Meziroční pokles jejich prodejů oslabil na 19,9 % z 20,1 % v červenci. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 126 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl třetí měsíc v řadě na 7,7 % z 9,5 % v červnu. 

"Nabídka domů zůstane v příštích měsících i dokonce pár letech napjatá," všiml si Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi. “Někteří vlastníci domů nechtějí prodávat domy aby si koupily dražší či levnější vzhledem po jejich fixaci s historicky výhodnými nízkými úrokovými sazbami v posledních letech, což zvyšuje potřebu více staveb nových domů k posílení nabídky,” dodal.  

Hodnocení: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v srpnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět klesly, posedmé v řadě, tentokrát mírně a navíc značně méně, než se čekalo. 

Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia