Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v červnu pokračovaly silným poklesem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, tentokrát značně více, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně klesly na 5 120 000 z 5 410 000 v květnu. Pokles byl o dost větší, než čekal trh, který čekal jejich značně menší pokles na 5 380 000. Meziměsíčně tak klesly 5,4 % po poklesu 3,4 % v květnu. Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 14,4 % z 8,6 % v květnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 124 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl na 12,8 % z 15,0 % v květnu. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (6 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 5 120 000
Očekávání:  5 380 000
Předchozí:   5 410 000

USA: Prodeje starších/existujících domů (6 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 5,4 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 3,4 %

Rozbor: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, tentokrát značně více, než se čekalo.

Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 14,4 % z 8,6 % v květnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 124 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl na 12,8 % z 15,0 % v květnu. 

Hodnocení: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, tentokrát značně více, než se čekalo. 

Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia