Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v červenci opět ostře klesly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červenci v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, opět značně více, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně klesly na 4 810 000. Pokles byl o dost větší, než čekal trh, který čekal jejich značně menší pokles na 4 890 000. Odchylka od očekávání trhu je ještě větší kvůli jejich revizi snížení za červen na 5 110 000 z 5 120 000. Meziměsíčně tak klesly 5,9 % po poklesu 5,5 % (revize snížení z poklesu 5,4 %) v červnu. Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 20,1 % z 14,4 % v červnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 125 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl druhý měsíc v řadě na 9,5 % z 12,8 % v červnu. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (7 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 4 810 000
Očekávání:  4 890 000
Předchozí:   5 110 000 (revize z 5 120 000)

USA: Prodeje starších/existujících domů (7 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 5,9 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 5,5 % (revize z - 5,4 %)

Rozbor: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červenci v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, opět značně více, než se čekalo. 

Meziroční pokles jejich prodejů zesílil na 20,1 % z 14,4 % v červnu. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziroční růst cen domů pokračoval 125 měsíc v řadě (nejdelší šňůra v historii), avšak klesl druhý měsíc v řadě na 9,5 % z 12,8 % v červnu.

Hodnocení: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v červenci v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět silně klesly, opět značně více, než se čekalo. 

Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb stále rostou, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia