Makroekonomické události USA: Nová výstavba v červenci pokračovala ve slábnutí, zahájení staveb domů víc a stavební povolení méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.09.2022
  |  
Josef Kvarda
V červenci ve Spojených státech amerických rezidenční nová výstavba ve srovnání s očekáváním trhu pokračovala slábnutím. Zahájení staveb rezidenčních domů meziměsíčně oslabila víc, než se čekalo, povolení staveb rezidenčních domů klesla méně, než se čekalo. Meziměsíčně v červenci v USA dle anualizovaných sezónně očištěných dat, zahájení staveb rezidenčních domů klesla o dost víc, než čekal trh na 1 446 000, když trh čekal jejich pokles jen na 1 540 000. Odchylka od očekávání je ale snížena revizí zvýšení červnových zahájení staveb rezidenčních domů na 1 599 000 z 1 559 000. Klesla tak 9,6 % po růstu 2,4 % (revize zvýšení z poklesu 2,0 %) v červnu. Povolení staveb rezidenčních domů meziměsíčně taky klesla, ale méně, než se čekalo na 1 674 000, trh čekal jejich větší snížení až na 1 650 000. Odchylka od odhadu trhu je ještě větší revizí zvýšení červnového objemu povolení staveb rezidenčních domů na 1 696 000 z 1 685 000. Klesla tak 1,3 % po růstu 1,0 % (revize zvýšení z poklesu 0,6 %) v červnu. Po pádu trhu domů USA v dubnu 2020, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize se aktivita vracela. Povolení staveb domů oživovala dříve, od června a července 2020 ukazovaly slibný obrat povolení i zahájení staveb domů. Zahájení a povolení staveb domů již překonaly svoje předkoronavirová maxima na rekordy od roku 2006, tedy, od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 s oslabením pandemie, otevíráním ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silnou fiskální a monetární podporou ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Svoji roli hraje i nedostatek domů a růst jejich cen. Vývoj posledního roku ale ukazuje dílčí obrat, tedy vysokou inflaci, zvyšování úrokových sazeb, což vygradovala i Ukrajinská krize s poklesem poptávky po domech. Růstu nabídky rezidenčního bydlení, nové výstavby se to ale zatím nedotklo kvůli tomu, že na trhu dlouhodobě vládne převis poptávky nad nabídkou rezidenčního bydlení. Zahájení staveb domů sice v posledních měsících výrazně oslabuje, jejich dlouhodobý silný růstový trend ale trvá, zatímco pokles objemu stavebních povolení je jen mělký, objem zůstává u svých multiletých maxim. Přes pokles nerovnováhy posledních kvartálů ale nabídka nového bydlení stále dotahuje poptávku.

Zahájení staveb rezidenčních domů (7 2022, sezónně očištěná anualizovaná data) 

Skutečnost:  1 446 000
Očekávání:   1 540 000
Předchozí:    1 599 000 (revize z 1 559 000)

Zahájení staveb rezidenčních domů (7 2022, meziměsíčně, sezónně očištěná anualizovaná data)

Skutečnost:   - 9,6 %
Očekávání:  
Předchozí:       2,4  % (revize z - 2,0 %)

Povolení staveb rezidenčních domů (7 2022, sezónně očištěná anualizovaná data) 

Skutečnost: 1 674 000
Očekávání:  1 650 000
Předchozí:   1 696 000 (revize z 1 685 000)

Povolení staveb rezidenčních domů (7 2022, meziměsíčně, sezónně očištěná anualizovaná data)

Skutečnost:  - 1,3 %
Očekávání:     
Předchozí:    0,1 % (revize z - 0,6 %)

Rozbor: V červenci ve Spojených státech amerických rezidenční nová výstavba ve srovnání s očekáváním trhu pokračovala slábnutím. Zahájení staveb rezidenčních domů meziměsíčně oslabila víc, než se čekalo, povolení staveb rezidenčních domů klesla méně, než se čekalo. 

Meziročně v červenci v USA dle anualizovaných sezónně očištěných dat, zahájení staveb rezidenčních domů oslabily 8,1 %, zatímco povolení staveb rezidenčních domů vzrostly 1,1 %. 

Hodnocení: V červenci ve Spojených státech amerických rezidenční nová výstavba ve srovnání s očekáváním trhu pokračovala slábnutím. Zahájení staveb rezidenčních domů meziměsíčně oslabila víc, než se čekalo, povolení staveb rezidenčních domů klesla méně, než se čekalo. 

Po pádu trhu domů USA v dubnu 2020, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize se aktivita vracela. Povolení staveb domů oživovala dříve, od června a července 2020 ukazovaly slibný obrat povolení i zahájení staveb domů. Zahájení a povolení staveb domů již překonaly svoje předkoronavirová maxima na rekordy od roku 2006, tedy, od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009 s oslabením pandemie, otevíráním ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silnou fiskální a monetární podporou ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Svoji roli hraje i nedostatek domů a růst jejich cen. 

Vývoj posledního roku ale ukazuje dílčí obrat, tedy vysokou inflaci, zvyšování úrokových sazeb, což vygradovala i Ukrajinská krize s poklesem poptávky po domech. Růstu nabídky rezidenčního bydlení, nové výstavby se to ale zatím nedotklo kvůli tomu, že na trhu dlouhodobě vládne převis poptávky nad nabídkou rezidenčního bydlení. Zahájení staveb domů sice v posledních měsících výrazně oslabuje, jejich dlouhodobý silný růstový trend ale trvá, zatímco pokles objemu stavebních povolení je jen mělký, objem zůstává u svých multiletých maxim. Přes pokles nerovnováhy posledních kvartálů ale nabídka nového bydlení stále dotahuje poptávku. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia