Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v srpnu oslabily víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v srpnu maloobchodní tržby oslabily víc, než se čekalo. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 0,3 %, když trh čekal jejich stagnaci. Ve skutečnosti ale data zaostávají za odhadem trhu revizí snižující objem za červenec na meziměsíční pokles 0,4 % ze stagnace. V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (8 2022, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno) 

Skutečnost:     0,3 %                                 
Očekávání:       0 %                               
Předchozí:    - 0,4 % (revize z 0 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v srpnu maloobchodní tržby oslabily víc, než se čekalo. 

V srpnu pokračoval pokles tržeb spojený razantně slábnoucím trhem domů, tj. pokles výdajů v kategoriích nábytku a elektroniky a domácích spotřebičů společně s nižšími tržbami kategorie zdraví a osobní péče, možná ve spojení s útlumem koronavirové pandemie. Slabost panuje rovněž v oddíle oděvů a v případě tržeb obchodních domů. Naopak silné tržby trvale hlásí e-shopy. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v srpnu maloobchodní tržby oslabily víc, než se čekalo. 

V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia