Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly nečekaně silně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly nečekaně silně a to i s zohledněním vysoké inflace. Zejména růst jejich jádra bez prodeje automobilů a benzínu značně překonal očekávání. Celkově však v reálném vyjádření s zohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 1,3 %, když trh čekal jejich růst 1,0 % po jejich stagnaci v září. V reálném vyjádření v roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností letos odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (10 2022, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno)

Skutečnost: 1,3 %
Očekávání:  1,0 %
Předchozí:    0 %

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly nečekaně silněa to i s zohledněním vysoké inflace. Zejména růst jejich jádra bez prodeje automobilů a benzínu značně překonal očekávání. Celkově však v reálném vyjádření s zohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují.

Slabost spotřeby domácností je plošná v téměř všech kategoriích. Viditelné je hlavněpokračování poklesu tržeb spojených s razantně slábnoucím trhem domů, tj. pokles výdajů v kategorii nábytku a v kategorii elektroniky a domácích spotřebičů. Pokles druhé zmíněné kategorie je silný i v nominálním vyjádření, se započítáním silné inflace je velmi ostrý. Jedinou kategorií, jejíž nominální tržby značně překonávají inflaci je segment tržeb služeb potravin a nápojů (restaurace, stravovací provozy resp. pivnice, bary, vinárny apod.).

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly nečekaně silněa to i s zohledněním vysoké inflace. Zejména růst jejich jádra bez prodeje automobilů a benzínu značně překonal očekávání. Celkově však v reálném vyjádření s zohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují.

V reálném vyjádření v roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a takyzáchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností letos odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia